Prapor skončí, vojáci slouží dál
Ukončení úspěšné činnosti praporu rozhodně neznamená, že by přišla vniveč léta výcviku vojenských záchranářů. Velká část vojáků z povolání přejde k jiným, ženijním či logistickým, útvarům například do Pardubic či Rakovníka.
Jak přislíbil vedoucí policejní Správy středočeského kraje Václav Kučera, policie převezme po armádě také určitou část stávajících civilních zaměstnanců, kteří budou mít o setrvání zájem.
V současné době se tak již děje například se zaměstnanci kuchyně.
Nabízí se samozřejmě otázka, jestli zrušení tak zkušeného a vycvičeného útvaru není chybným krokem. Podstatná pomoc civilnímu obyvatelstvu při přírodních katastrofách uplynulých let je přece dosud v živé paměti.
Je ovšem pravda, že od doby počátků budování Integrovaného záchranného systému v roce 2000, se ledacos změnilo a v současnosti jsou práci vojenských záchranářů již schopni z větší části přebrat moderně vycvičené a odpovídajícím způsobem vybavené útvary profesionálních hasičů a ostatní složky Integrovaného záchranného systému.
„Zrušení 152. praporu také rozhodně neznamená, že by armáda do budoucna, v případě potřeby, svůj díl pomoci civilnímu obyvatelstvu neodvedla,“ konstatoval Otakar Fiala, velitel praporu.