Aktuálně :Neúspěšní kandidáti vidí za vítězstvím ČSSD hlavně razantní kampaň

Razantní či populistická kampaň stojí podle Jiřího Vojáčka (Koalice pro Středočeský kraj ) a Hany Horváthové (KSČM) za úspěchem sociální demokracie ve Středočeském kraji. "„Témata jako placení ve zdravotnictví a školní autobusy zdarma, to byly pro lidi velké taháky. My jsme nic takového dělat nechtěli protože, vím, že na kraji jsme se mohli o poplatcích tak leda bavit, protože je to dané zákonem,“ uvedla Horváthová.

Podle Jiřího Vojáčka měla kampaň ČSSD populistické rysy. „Ty důvody jsou asi takové, že se promítla situace ve velké politice. Čím dál víc se ukazuje, že ČSSD sahá k populistickým tématům, jako jsou poplatky. Sociální demokracie měla výraznější kampaň. V tom jsou určité dluhy, že ODS, nebo Koalice na středočeské úrovni nedokázala voliče tak oslovit,“ řekl Vojáček.

Místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad: Osobně bych byl pro velkou koalici

Sociální demokraté mohou pomalu přemýšlet s kým utvoří povolební koalici. "Samozřejmě, že jsem spokojený. Voliči prostě reagovali na to, co se tady za poslední roky udělalo. Za dané situace bych osobně byl pro velkou koalici," reagoval místostarosta Čáslavi a kandidát ČSSD Jaromír Strnad. Podle jeho vyjádření by se daly učinit i jisté programové ústupky. "Myslím, že například řešení poplatků nakonec mnohem vhodnější z celostátní úrovně," doplnil Strnad

Podle názoru Zuzany Moravčíkové, nové krajské zastupitelky za ČSSD z Kutné Hory, vyhrála sociální demokracii volby vládní politika. „Určitě nám vyhrála volby vládní politika a naše kampaň. Nic jsme nezanedbali. Chtěli jsme oslovit co největší počet lidí. pracovali jsme na tom velice dlouho. O budoucích možných koalicích, ale hovořit nebudu. Budeme se scházet, říkat si své názory, ale teď to nebudu komentovat,“ uvedla Moravčíková.

Jen o jedno místo na kandidátce se do zastupitelstva kraje nedostala starostka Nepoměřic Eva Strnadová. "Já mám z výsledku i tak ohromnou radost. Jsem první náhradník, takže všechno ještě může dopadnout jinak. Volby dopadly výborným výsledkem, myslím, že můžeme být spokojení. Myslím, že lidé jsou nespokojení s opatřeními, které ODS realizovala a lidi tu svoji nespokojenost jednoznačně vyjádřili," uvedla Eva Strnadová.

Tomáš Havlíček: Prohru jsem nečekal

Zatímco v táboře sociální demokracie je důvod k oslavám, kandidáti druhé nejsilnější politické strany neskrývají své zklamání a překvapení z volební prohry. "Málokdo z nás tušil, že ve středních Čechách by se mohlo něco takového stát. Že jsme prohráli, to jsem opravdu nečekal," uvedl posmutněle kandidát ODS z Kutnohorska Tomáš Havlíček. "Zítra si sám všechny výsledky důkladně projdu a vyvodím si z toho pro sebedůsledky," doplnil nový zastupitel kraje.

Volební třináctka na kandidátce ODS Tomáš Havlíček nyní předpokládá, že ČSSD uzavře koalici s komunisty. " Petr Bend prohlásil, že do velké koalice s Rathem nepůjde, pouze bez Ratha. Osobně si myslím, že sociální demokracie stejně nemá potřebu jít do velké koalice. Uzavře ji s komunisty, nebo s jejich tichou podporou," uvedl k možným koaličním dohodám Havlíček.

Podle kandidáta Nezávislých starostů pro kraj Václava Vančury jsou lidé z politiky otrávení

Spokojen, ale současně velmi překvapen byl volebními výsledky ve Středočeském kraji místostarosta Kutné Hory a kandidát Nezávislých starostů pro kraj Václav Vančura. „Jsem spokojen, i když jsme očekávali, že v kraji vyhraje ODS. Co se našeho výsledku týče, je to o změně. Myslím, že jsme byli určitá alternativa. Lidi jsou otrávení z velkých politických stran a z politiky jako takové. Že tam chtějí vidět lidi, kteří nejsou svázaní s žádnou velkou politickou stranou. Když jsem hovořil s lidmi před volbami, spousta jich říkala, že nás tam hodí, protože nevidí žádnou jinou alternativu,“ uvedl Vančura. Pro jednání zástupců Kutné Hory s vedením kraje se podle jeho názoru nezmění téměř nic. „Nemám problém jednat s kýmkoliv, kdo bude ve vedení Středočeského kraje. Je mi to z mého postavení úplně jedno. Nakonec myslím, že i místostarosta Čáslavi jaromír Strnad (nový zastupitel kraje za ČSSD) bude ochoten pomoct Kutné Hoře. Navíc tam máme svého zástupce paní Moravčíkovou (nová zastupitelka za ČSSD, vedoucí odboru na městském úřadě v Kutné Hoře). Jsem přesvědčen, že i ta nám bude pomáhat,“ doplnil místostarosta.

Rath nechce vyjednávat ani s ODS ani s komunisty

Téměř jistě se novým středočeským hejtmanem stane David Rath. Ten prohlásil, že půjde do menšinové vlády. „Uděláme všechno pro to, abychom vládli ve středních Čechách jako jednobarevná vláda sociální demokracie,“ řekl Rath. A pochopitelně existuje možnost, že se spojí s komunisty. ODS se zřejmě stáhne do opozice.

Sociální demokracie získala v zastupitelstvu Středočeského kraje 26 křesel, ODS má o jedno méně, tedy 25 křesel. Pokud se tedy ČSSD spojí s komunisty, kteří mají deset krajských zastupitelů, získá nadpoloviční většinu tří hlasů. ČSSD přitom ještě může vyjednávat s NSK a případně i získat některé hlasy z ODS.

Rath ale nechce vyjednávat ani s ODS, s kterou se neshodne ve většině otázek řízení kraje a ani s komunisty. „Komunisté se dosud neočistili od své minulosti, je složité s nimi podepsat koaliční dohodu,“ vysvětluje Rath.

Jedním dechem ale Rath nadšený z vítězství dodává, že bude otázkou, do jaké míry budou komunisté vládu ČSSD ve Středočeském kraji tolerovat. O jakési spolupráci tedy řeč přeci jen padla.

Železné nervy projevila kandidátka KSČM. "Teď jsem se vrátila ze zahrady, neposlouchala jsem ani rádio," uvedla se smíchem Hana Horváthová. Dvanáctka na kandidátce si nebyla jista ani tím jestli se do zastupitelstva vůbec dostala. "Teprve se na to chystám podívat, opravdu nevím," dodala kandidátka, která však podle posledních výsledků neuspěla.


Podle Petra Bendla se ODS musí změnit

ODS na kraji je z prohry zklamaná. „Je to vítězství sociálních demokratů a komunistů,“ řekl k výsledku voleb dosavadní středočeský hejtman Petr Bendl.

Dodal, že Sociální demokracii se voliče podařilo přesvědčit, aby z voleb do krajů udělali referendum na celostátní úrovni. Ti tak krajskou ODS potrestali za poplatky v nemocnicích a další součásti reforem vytvořených vládou. „My jsme v kraji nemohli ovlivňovat to, co vláda bude, nebo nebude dělat,“ řekl Bendl.

Podle Bendla je jasné, že se ODS musí změnit, prohrála totiž ve 13 krajích. Ve středních Čechách sice neprohrála drtivě, ale ve srovnání s minulými volbami je to propastný rozdíl.