Tento dlouhodobý problém opět řešili kutnohorští radní. „Máme tu žádost investora, který tam chce v minipivovaru vyrábět pivo. Již delší dobu s ním o tomto jednáme," řekl kutnohorský starosta Ivo Šanc. Ten také dále uvedl, že mezi radními se pohled na celou záležitost různí. „Jeden názor je, že nejlepší bude neprodávat pivovar po částech. Jiný zase navrhoval neřešit to před volbami a věc odložit," dodal Šanc.

Město si v minulých měsících nechalo vypracovat znalecký posudek na nemovitosti, o které by měl investor zájem. Mimo jiné se jednalo o část hlavního objektu se spilkou, sklad, lahvárnu i část nádvoří. Nakonec se radní přiklonili ke střední cestě. Doporučili zastupitelstvu prodat část pivovaru formou výběrového řízení. Ovšem, pokud soukromý investor vyjde z výběrového řízení vítězně, veškeré nemovitosti, které chtěl, určitě nedostane.

„Nedoporučujeme prodávat nádvoří, to bychom chtěli ponechat v té části areálu, která by neměla sloužit jen jednomu uživateli," zdůraznil kutnohorský starosta.

Rozhodující slovo k prodeji pivovaru nakonec budou mít zastupitelé. Jak ale vše dopadne, není v tuto chvíli ani trochu jisté. Například zastupitel Petr Jurka se přiklání k variantě prodej areálu nekouskovat. „Je tu studie architekta Davida Vávry, která počítá s pivovarem jak s celým komplexem," připomněl oslovený zastupitel.

Starosta Ivo Šanc rovněž naznačil, že studie Davida Vávry, kterého většina zná jako jednoho z nejvýraznějších členů Divadla Sklep, hrála při rozhodování radních velkou roli. „Plán soukromého investora studii nijak nepoškodí. Vaření piva v minipivovaru v této části areálu je součástí Vávrova návrhu," řekl starosta.

Studie Davida Vávry nepočítala se stavebními zásahy do areálu historického pivovaru, nýbrž naznačila možnost jeho využití jako kulturně sociálního komplexu. Vávra navrhl zkombinovat v Lorci prostory pro bydlení, pro menší podnikání, sociální využití, pro služby pro matky s dětmi a zmíněný minipivovar s restaurací.

Rozkol už v březnu

Ovšem i další zastupitelé nepovažují za šťastné prodávat pivovar po kouskách. Tento rozkol se objevil už na konci března, kdy zastupitelé svým rozhodnutím dávali pomyslně zelenou záměru pivovar prodat. Mezi nimi byl i zastupitel Milan Krčík, který tehdy proti prodeji otevřeně vystoupil. A ani teď po půl roce nepokládá kouskování prodeje pivovaru za dobrý nápad. „Mám stejný názor, jaký jsem prezentoval i v březnu na zastupitelstvu. Když už prodat, tak jako celek, nikoliv jen část," podotkl zastupitel. „Obávám se, že pokud se bude areál prodáván po částech, cena půjde dolů,"dodal. 

Pivovar v datech

1559 Tvrz Lorec koupil Ondřej Dačický.

1573 Ondřejův syn Václav Dačický z Heslova zde nechal postavit nový pivovar.

1899 Pivovar vařil světlý 12° ležák Dačický a 14° černé zdravotní pivo Mincmistr.

1906 Kutnohorský pivovar byl oceněn v Bruselu.

1949 Pivovar přešel do majetku Sdruženého komunálního podniku.

1953 Pivovar byl znárodněn.

1992 Areál se znovu stává majetkem města. Společnost Pivovar Kutná Hora, která měla pivovar v nájmu, vyráběla piva pod značkami Dačický a Lorec.

2001 100 procent obchodního podíl Pivovaru Kutná Hora koupila společnost Drinks Union.

2008 Drinks Union prodala pivovar společnost Heineken.

2010 Heineken ukončil výrobu v Kutné Hoře a přesunul ji do Velkého Března. Od té doby je pivovar využíván nárazově pro kulturní akce, například pro festival Creepy Teepee.

Anketa: Mělo by se v Kutné Hoře znovu vařit pivo?

Irena Šrámková, Kutná Hora: Jestliže je to areál pivovaru, je tam pivovarská technologie a ta může být využita k vaření piva, tak by bylo nelogické, aby byl Lorec využit na něco jiného, takže souhlasím.

Jiří Müller, Kutná Hora: Rozhodně bych souhlasil s tím pivovarem. Ať je to, jak je to, má tady velikou dlouholetou tradici a pokud by se k ní město vrátilo, jedině dobře pro celou Kutnou Horu.

Zbyněk Svoboda, Kutná Hora: Souhlasím s minipivovarem, ale chtěl bych, aby se tam vařilo něco podobného, jako byl Dačický. Nechci, aby to bylo jen nějaké detašované pracoviště velkého pivovaru.

Josef Dvořák, Kutná Hora: Ten pivovar tady mohl být, i kdyby vydělal stokorunu za rok, byla to čtyři století dlouhá tradice. Já bych byl pro nový městský pivovar. To by pak bylo pivo Dačický.