Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hráze proti velké vodě vyrostou do roku 2011

Vrdy - Pořádný krok dopředu v protipovodňové ochraně hodlají udělat ve Vrdech. Letos v červnu se má začít na břehu Doubravy budovat hráz, která by při zvýšené hladině zabránila rozlití vody do obce.

25.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Suchá nádrž byla příliš drahá

Podle starosty Vrdů Antonína Šindeláře byly na stole nejprve dvě varianty. Vedle již zmíněné hráze to měl být takzvaný suchý rybník neboli suchý poldr. Tedy prázdná nádrž nad obcí, která by se v případě velké vody naplnila a tím povodeň zadržela. „Tato možnost se ukázala jako finančně neúnosná,“ řekl starosta.

Zvítězilo tedy „hrázkování“. Práce se provedou zejména v takzvaných zátopových oblastech v části Vrdy – Lázně a v osadě Zbyslav. Jak Šindelář podotkl, přípravy trvaly poměrně dlouho. „Bylo třeba vyřešit vlastnické vztahy,“ řekl.

Hrázky budou sahat do výšky 80 cm

A jak budou hrázky reálně vypadat? „Tam, kde to půjde, budou se zvedat ploty a betonovat jejich podezdívky,“ vysvětlil starosta s tím, že hráz by měla být vysoká zhruba osmdesát centimetrů.

„Na ostatních místech se vytvoří mobilní uzávěry,“ dodal Šindelář.

Zmíněná hrázka bude tvořena nepropustným dílem a zeminou a zatravněna.

Dalším cílem, kterého chtějí ve Vrdech dosáhnout, je zrychlení takzvané průtokové vlny přes obec. K tomu má posloužit jednak takzvaný vakový jez, který průtok vody zrychlí, a jednak akce s názvem „průpich meandru ve Zbyslavi“. „Dojde k napřímení koryta a tím zrychlení průtoku,“ vysvětlil Šindelář. Ramena řeky zůstanou z ekologických důvodů zachována.

S celou akcí bude také souviset úprava kanalizace. „Tam, kde je dešťová kanalizace zaústěna do řeky, bude třeba udělat jednosměrné uzávěry, aby nedošlo k zaplavení obce na základě fyzikálního zákona o spojitých nádobách,“ dodal starosta.

Hrozba se zmenší, ale nezmizí

Byť ani po úpravách nebude možné riziko povodní ve Vrdech zcela vyloučit, tato hrozba se jimi výrazně sníží.

Připravovaný projekt byl novinkou – byť příjemnou – pro obyvatele Vrdů Václava Hejbalíka. „Nevím o tom. Tam, kde bydlím, nebezpečí povodní nehrozí. V mládí jsme ale měli dům v „Lázních“, takže dobře vím, jaké to je. Povodně byly nejen na jaře, ale i v létě. Dodnes vidím snopky slámy a vše možné, jak plave po hladině,“ zavzpomínal. „Těm lidem to moc přeju,“ okomentoval chystaná protipovodňová opatření.

Investorem akce za sto dva miliony korun bude státnípodnik Povodí Labe. Dodavatel teprve vzejde z výběrového řízení.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
25.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti z mateřinky prožily den plný strašidel.
18

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení