Program byl zahájen v parčíku na Malostranském náměstí u památníku padlých. Za hudebního doprovodu Zručské desítky tu byl položen věnec jako vzpomínka na padlé občany města.

Následně se všichni přesunuli na zámek, kde byl plánován další program. V Zrcadlovém sále na zámku promluvil ke všem přítomným starosta Zruče nad Sázavou, který připomněl, že po setmění bude poprvé k vidění nově osvícená brána a kostel, což se připravovalo právě k výročí státu. Stejně tak prozradil, že je rád, že vydání knížky o Zruči se podařilo také právě ke stému výročí.

S připravenými vystoupeními se představily děti z Mateřských škol Malostranská a Na Pohoří. Z nádvoří zámku byly hromadně vypuštěny balónky v národních barvách.

V zámeckém parku byla vysazena také pamětní lípa. Starosta města společně se zastupiteli i se zájemci z řad návštěvníků vlastnoručně pomohli s jejím zasazením, a sice přisypáním hlíny k jejím kořenům.

Přístupné byly také všechny expozice v zámecké galerii spolu s prvorepublikovou výstavou Zavřete oči, odcházím…, k níž byl podáván také odborný výklad. Výstava bude v neděli 28. října ukončena pietním aktem.

K výročí byly vydány také Zručské listy v podobě, jak mohly vypadat před sto lety. Byly připraveny ve spolupráci s redakční radou.

Volně přístupná byla část zámku. V jedné jeho části Český svaz žen připravil kavárničku, v níž příchozí ochutnávali koláče a jiné pečivo.

Celým dnem provázela návštěvníky hudba v podání Zručské desítky, staročeské stánky, v nichž si mohli lidé vyrazit mince, vyrobit a popsat ruční papír nebo složit tovaryšské zkoušky. Promítaly se také staré fotografie i černobílé filmy. Nechyběly ani stánky s občerstvením, kde lidé ochutnali nejrůznější dobroty a zahřáli se teplými nápoji.