„Zájmem města je mít vysokoškolská studia a konečně naplnit tuto dlouhodobou vizi,“ konstatovala Michaela Šojdrová. Petice údajně reaguje na dva neúspěšné pokusy o založení vysokoškolských studií v Kutné Hoře po roce 1990.

Vládou neprošel návrh na zřízení neuniverzitní vysoké školy se sídlem v Poděbradech, která měla mít detašované pracoviště v Kutné Hoře, a nevyšel ani pokus o zřízení Královské středočeské univerzity formou poslaneckého zákona.

Nová iniciativa chce být úspěšnější a hlavně o mnoho střízlivější. Nejde jí totiž o zřízení zcela nového univerzitního pracoviště. „Za realistickou variantu považujeme zřízení detašovaného pracoviště některé stávající vysoké školy,“ upřesnil člen petičního výboru Ivo Šanc. „Náš skutečný cíl je mít v Kutné Hoře studenty a ne mít úžasný název úžasné univerzity, kterým lze lákat volič,“ dodal Šanc.

Šance pro techniky i umělecké obory

Ideální podmínky by podle jeho slov mohla Kutná Hora nabídnout studentům uměleckých a restaurátorských oborů, ale také různých technických odvětví.

Dalším krokem iniciativy bude podle dalšího člena petičního výboru Karla Koubského, lídra kutnohorské kandidátky KDU–ČSL, vytvoření přípravné skupiny, v níž by měly být zastoupeny významné osobnosti a instituce regionu.

Přípravná skupina se pokusí navázat spolupráci s ministerstvy a vysokými školami. Cílem bude mimo jiné nalezení konsensu na formě a nabídce budoucího kutnohorského vysokoškolského pracoviště.

Rath: Šojdrová předvádí obraty

Petici jako předvolební trik kritizují soupeři Michaely Šojdrové v senátních volbách Olga Zubová nebo Jaromír Strnad, ale také hejtman Středočeského kraje David Rath.

Šojdrové vyčítají zejména její dřívější zamítavý postoj k vytvoření Královské středočeské univerzity, iniciovaný Rathem krátce po krajských volbách.

„Michaela Šojdrová předvádí ve své předvolební kampani názorové obraty. Nejprve přesídlila z Moravy, za kterou seděla ve sněmovně a nyní kandiduje do senátu za obvod Kutná Hora. Následně také obrátila v názoru na vznik vysoké školy v Kutné Hoře,“ komentoval iniciativu středočeský hejtman David Rath.

Podle Šojdrové je však nová aktivita v mnoha ohledech odlišná. „V zásadě to není to samé, protože začínáme odspodu. Vždycky se muselo vycházet z konsensu v daném místě a hledání toho, co je praktické pro město. Nikoli z toho, že se nejdříve napíše zákon,“ vymezila se vůči starší krajské univerzitní ambici Šojdrová.

„Největší diskuze vznikla na téma, jak se bude středočeská univerzita jmenovat. Nebyl to správný počátek,“ doplnil její slova Koubský.

Podle hodně optimistické předpovědi Michaely Šojdrové by nové vysokoškolské pracoviště mohlo začít fungovat již v příštím školním roce.