„Vypadá to, že ta divná středověká rivalita Kutné Hory a Čáslavi pokračuje,“ smutně tehdy konstatovala Světlana Hrabánková, hlavní pořadatelka kutnohorské historické slavnosti. „Proč si zbytečně vytvářet konkurenci, lepší by se bylo navzájem podpořit,“ dodala Hrabánková a celou záležitost nechtěla dále komentovat.

„Rád bych si s rodinou udělal čas a vypravil se na celý den do Čáslavi, ale Královské stříbření je vyhlášené, a proto jsme raději zůstali v místě svého bydliště a všichni se v sobotu i v neděli po obědě vypravili do parku pod Vlašským dvorem,“ dal ředitelce Českého muzea stříbra Světlaně Hrabánkové za pravdu Petr Smrček.

Za pravdu a víru

Rekonstrukci bitvy z třicetileté války uspořádali pod názvem Za pravdu a víru zástupci Městského muzea a knihovny Čáslav a Spolku přátel historického šermu Svobodní žoldnéři.

„S termínem toho nešlo mnoho dělat. Museli jsme akceptovat nabídku našeho spoluorganizátora, který má přes léto spoustu podobných pořadatelsky náročných akcí, do kterých se zapojuje hned několik skupin,“ zdůvodnila časovou shodu ředitelka Městského muzea a knihovny v Čáslavi Soňa Dedíková.