„Práce u mě bohužel teď nepřipadá v úvahu, protože pokud nejsme na rehabilitacích nebo v lázních, Pavlík marodí a do školy toho moc nenachodí,“ vysvětluje Markéta Tučková s tím, že jediný příjem na péči, který má, jde téměř celý na bydlení.

Pavlík, který v září začal chodit do první třídy v Diakonii, by přitom potřeboval nový větší zdravotní kočárek za zhruba 80 tisíc korun, na jehož koupi pojišťovna nepřispívá.

Lidí s těžkým osudem je přitom v regionu spousta, stejně jako lidí ochotných pomoci. A tak se hned 1. ledna spojí kutnohorské sportovní kluby a spolky a začnou sbírat peníze v rámci třetího ročníku projektu Každý kilometr se počítá, korunu za každý uběhnutý, ujetý nebo ušlý kilometr.

„Tato akce vznikla v době covidu, kdy bylo takové plonkové období. Lidé chtěli běhat, chtěli nějakou výzvu, tak jsme si řekli, že ji spojíme s nějakou pomocí, a vymysleli jsme tento projekt,“ říká předseda Olympia Spartan Training Kutná Hora Michal Pavlík s tím, že letos byly takto získané peníze darovány Radce Doudové a její nemocné dceři, které nyní předaly pomyslnou štafetu Markétě Tučkové a Pavlíkovi.

Do projektu se zapojili i fotbalisté A týmu Sparta Kutná Hora, členové klubu Clubu Deportivo pořádající Dačického 12, plavci z kutnohorské sparty, atleti z SKP Olympia a také běžci ze skupin Rozběháme Kutnou Horu a Běháme v KH!. Nechybí ani cyklisté z KC Kutná Hora.

„Není to ale jen o klubech, zúčastnit se a přispět může každý sám za sebe,“ doplnil Michal Pavlík.

Od 1. do 31. ledna si každý účastník bude počítat kilometry a je jedno, zda v běhu, při chůzi, na kole, na běžkách nebo v plavání. Za každý kilometr pak přispěje minimálně jednou korunou na transparentní účet nebo hotově do kasičky. Vybrané peníze se na začátku února sečtou a předají Tučkovým.