Součástí projektu revitalizace bylo také odstraňování některých dřevin, které již dle posudku znalců nebyly v dobrém zdravotním stavu. Pokáceny tak byly například akáty v lokalitě Na Valech u Podměstského rybníka, kácením prošel také park v ulici Žitenická. K zemi zde padla skupina starých topolů, které už nebyly v dobrém zdravotním stavu a navíc lemovaly poměrně frekventovanou cestu. „O špatném zdravotním stavu stromů svědčí vyhnilé kmeny,“ uvedl pro TV Čáslav autor projektu Obnova veřejné zeleně v Čáslavi Václav Bažant s tím, že stromy byly provozně nebezpečné.

Kácení je však pouze prvním krokem revitalizace. „Vyhodnocovali jsme základních stav dřevin, které ve městě rostou ve 12 lokalitách. Poté byly některé stromy navrženy na kácení,“ uvedl Václav Bažant s tím, že k zemi do konce března v Čáslavi padly na dvě stovky stromů. „Vždy se snažíme kácet pouze dřeviny, které jsou nebezpečné nebo esteticky nevhodné,“ zdůraznil Václav Bažant. Pokácené stromy navíc dávají prostor pro novou výsadbu, která je dalším krokem v procesu revitalizace a se kterou město rovněž počítá. V průběhu letošního roku by mělo být vysázeno 274 dřevin a 2 194 keřů. Například v lokalitě Na Valech pokácené akáty nahradí atraktivnější kvetoucí listnaté dřeviny. Dalším nezbytným krokem při revitalizaci městské zeleně je odborné ošetření stávajících dřevin.

Koncepčně byl projekt revitalizace připravován už v roce 2016. Záměrem je udržení dobrého stavu dřevin uprostřed města a nová výsadba. "Kácení je všeobecně vnímáno jako věc negativní, proto je tady provedena v minimální a nejnutnější míře,“ doplnil Václav Bažant.

Jednou ze dvanácti lokalit v Čáslavi, která prochází revitalizací zeleně, je také městský hřbitov, na kterém se nachází řada unikátních starých dřevin. I ty by měly zůstat v maximální možné míře zachovány díky speciálním řezům, které zajistí provozní bezpečnost i prodloužení životnosti dřevin.