Kvůli tomu už také zmizely provizorní mobilní záchodky s hygienickým zázemím, které v průběhu turistické sezony sloužily návštěvníkům Kutné Hory a které byly kvůli své neestetičnosti v dané lokalitě terčem časté kritiky.

Nové záchodky budou veřejnosti přístupné celoročně, vybavené budou také přebalovacím pultem pro miminka a sprchou a vodovodními bateriemi Dyson. „Jde o vysoce kvalitní baterie, ze kterých teče voda a mýdlo, jsou ale navíc vybaveny vysoušečem na ruce,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO 2011) s tím, že se díky tomu ušetří místo.

Podle místostarostky Kutné Hory Silvie Doušové (STAN – Šance pro Kutnou Horu) je to důležité s ohledem na fakt, že půjde o nejexponovanější záchodky v Kutné Hoře. „Záchodky jsou bezbariérové, budou tam tak moci jezdit i maminky s kočárky. I proto jsem chtěla, aby v nich byl umístěn přebalovací pult. Ten rodiče najdou také na záchodcích v parku pod Vlašským dvorem,“ řekla Doušová.

Vedení města má zájem na tom, aby celé okolí Vlašského dvora byla přátelské vůči rodinám s dětmi a nalezly tady dostatečné zázemí. Pro ještě větší komfort tak bude na záchodcích v Pacákových sadech umístěna sprcha. „Chceme, aby sprcha fungovala na žetony s časovačem tak, aby byl průtok vody regulovatelný,“ vysvětlila Doušová.

Vrchní prostor nad toaletami ale ještě hotový nebude. Vzniknout by tady měla jakási vyhlídka, která bude vydlážděna. Dlažba nad místností veřejných toalet nahradí původní travnatou plochu. Ukázalo se totiž, že právě pravidelné zavlažování trávníku způsobuje komplikace na toaletách pod ním, protože voda zatékala dovnitř.

I kvůli tomu se rekonstrukce toalet v Pacákových sadech neplánovaně protáhla a vedení města se proto se začátkem hlavní turistické sezony na začátku prázdnin rozhodlo umístit před Vlašský dvůr mobilní toalety. Mnozí je ale kritizovali, před bývalou královskou mincovnou prý působily jako pěst na oko, navíc ubraly cenný prostor pro parkování.