Ne všude ovšem toalety září čistotou. Ale když je nutkání silné, tak vezme zavděk člověk i záchodem na vlakovém nádraží. Supermarkety v tomto směru na zákazníky nemyslí. V Čáslavi není ve třech obchodech Penny, Plus a v Lidlu.
V restauracích vás zase upozorní, že nejsou veřejnými záchodky a pokud v dané restauraci nejste hostem, tak máte smůlu. Proto se i poslední dobou množí případy, kdy jsou k vidění lidé, kteří vykonávají potřebu přímo na veřejných místech. Těm zase hrozí pokuta za znečišťování veřejného prostranství.
Nad tímto stavem se pohoršují někteří kolemjdoucí. „Neměly by naše markety a autobusové nádraží pamatovat na potřeby svých zákazníků, jak je to zvykem jinde?“ ptá se Věra Vejnarová z Čáslavi.


Město však zatím s dalšími místy, kde by lidé vykonali potřebu, nepočítá. „Veřejné záchodky jsou na náměstí otevřené. O rozšíření, či vybudování dalších opravdu neuvažujeme,“ potvrdil místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad.
Záchody na náměstí přímo v centru jsou čisté a otevřeno mají od 7 - do 17 hodin, a v sobotu od 7 - 12 hodin, kdy jsou otevřené místní obchody. Problém tedy nastává hlavně v neděli. Veřejná WC jsou v Kutné Hoře celkem čtyři. „U dvou je zajišťován provoz prostřednictvím soukromé firmy a náklady jsou včetně energií okolo 1,1 milionů korun za rok,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku Kutná Hora Martin Suchánek.
Další veřejný záchod je U Kostnice, které je spojeno s prodejnou. „Zde jsou náklady zhruba 250 tisíc korun ročně. Toto WC provozuje Římskokatolická farnost Sedlec,“ doplnil Suchánek. Poslední toalety jsou na autobusovém nádraží a provozuje je společnost Connex Východní Čechy, která má pronajaté celé autobusové nádraží. „Zde není žádný doplatek města. Toto bylo podmínkou výběrového řízení na pronájem autobusového nádraží,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku Martin Suchánek s tím, že kutnohorská radnice se nesetkává se žádostí o stavbu dalších veřejných záchodků. Zatím se žádná další výstavba se nepředpokládá. Močení v ulicích pokutují strážníci spíše v nočních hodinách a není to vůbec výjimečný případ.