I ředitelka Základní školy Jana Václava Sticha Punta v Žehušicích Yvetta Zemanová jmenovala Mirakulum. „S mladšími žáky se tomu nevyhneme," poznamenala. Podobné to je i ve Zruči nad Sázavou.

Najdou se ale i výjimky. Například Základní škola Masarykova Čáslav do Mirakula dokonce neevidovala žádný výlet v průběhu posledních dvou let. Právě čáslavská základní škola má své tradiční destinace jinde. „Pokud jde o dvoudenní výlety, jezdí učitelé s dětmi na sečskou přehradu nebo do Zbýšova. Jednodenní výlety jezdí na Stvořidla k řece Sázavě nebo do Kutné Hory," řekl ředitel školy Jaroslav Vostrovský. Dodal také to, že se snaží s dětmi být v přírodě a to za každých okolností.

Základní škola Kamenná stezka Kutná Hora vyřešila školní výlety zajímavým způsobem. „Některé naše třídy jedou na pět dní na školu v přírodě a to do Dolního Bradla. Dále máme v plánu Podkrkonoší, ale hodně bývají i po okolí. Preferujeme při výběru místa přírodu a její krásy," řekl ředitel školy Vít Šnajdr.

Další školou, která své žáky vezme do přírody, bude Základní škola Žižkov Kutná Hora. Ta plánuje výlet na jižní Moravu, přesněji řečeno na Pálavu.

Žehušická základní škola navštíví přírodu spojenou s řemesly. „Jedna z našich tříd jede do Centra řemesel a bylinných zahrad Botanicus, který leží nedaleko Litoměřic. Jinak jsou další místa obvyklá, například muzea a zoologická zahrada v Praze," řekla ředitelka Zemanová.

Zámky se líbí

Pro malé děti jsou velkým zážitkem také zámky. Podle ředitele Vostrovského se tradičně líbí na zámku Loučeň nebo ve Žlebech.

Místa, kam třídní učitelé se svými žáky jezdí, jsou hlavně u starších ročníků společným plánem. Platí to ale u větších žáků. Všichni ředitelé se shodují na tom, že menším žákům se program a místo školního výletu musí předem určovat, a že jediní, kdo mohou do výběru místa mluvit, jsou rodiče na třídních schůzkách.

Před plánováním školního výletu se také musí určit, jakým dopravním prostředkem se pojede. Zajistit totiž cestu vlakem pro dvacet a více dětí je velmi náročné. Školy se tak často přiklánějí k autobusům. „Nám na autobus často přispívá rada rodičů. Když to jde, tak sice jedeme vlakem, ale preferujeme cestování autobusem," řekl ředitel Vostrovský.

Vlakem se jezdí málo

S tím souhlasí i ředitelka Drabešová. „České dráhy prodávají pouze skupinové jízdenky pro malý počet lidí. Pokud chceme jet s celými dvěma třídami, což znamená kolem čtyřiceti dětí, musíme si domluvit místenky předem a to je komplikovanější i s ohledem na bezpečnost. Více tedy využíváme autobus," řekla,

Základní škola ve Zruči má v plánu podobné lokality jako jiné školy. Doprava na výlet je pro ně jasnou věcí. „Tím že ležíme na vlakovém spojení pouze s Kutnou Horou a Posázavím, je pro nás jasné, že pokud nejedou děti na výlet tam, musíme využít autobusy. Na dálnici to ale máme blízko, takže to není takový problém," řekla ředitelka 1. Základní školy Zruč nad Sázavou Ivana Stará.

Malotřídky, neboli základní školy pouze s prvním stupněm, musí tento problém řešit také. V Červených Janovicích si s tím poradili výborně. Celá škola pojede na výlet najednou. „Máme v plánu navštívit Koněpruské jeskyně, Beroun a hrad Karlštejn. Jde o jednodenní výlet, který vybraly naše učitelky a jako dopravu použijeme autobus, který bude zaplacen z financí z fondu rodičů," řekla ředitelka školy Marie Nulíčková