Celkem jde o 9 lidí. „V pátek večer jsem se dozvěděla, že jedna kolegyně je pozitivní. Do karantény musel veškerý personál, taková jsou pravidla, pokud jste s nakaženým v kontaktu déle než patnáct minut a nemáte respirátor. Všem strávníkům jsem ještě stihla odhlásit obědy, hygiena už mě ale do jídelny ani pustit nechtěla,“ uvedla vedoucí školní jídelny na ZŠ Žižkov Martina Zahradníčková s tím, že personál, který je v karanténě, by měl jít na testy na covid-19 ve čtvrtek.

„Pokud budeme negativní, dojde k dezinfekci veškerých prostor jídelny a od příštího týdne bychom mohli začít vařit,“ nastínila vedoucí.

Čtvrtek 15. října jako den testů není zvolený náhodně. „Kontakty pozitivů jsou testovány 5. až 7. den od posledního kontaktu. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci byli s pozitivním případem v kontaktu naposledy ve čtvrtek 8. října, je 7. den, tedy čtvrtek 15. října, k testování ideální, protože případná pozitivita se už projeví. Testovat dříve nemá velký význam, mohlo by dojít k falešně negativnímu výsledku," vysvětlila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Situaci ve školní jídelně, která denně vaří obědy zhruba pro 550 strávníků, se nyní snaží řešit zřizovatel školy, tedy město. „Dozvěděli jsme se to až v pondělí v sedm hodin ráno. Snažíme se to řešit, hlavně pro případ, že jídelna zůstane uzavřena i v příští týdnu,“ uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu).

Jenže nastalá situace není vůbec jednoduchá už kvůli samotnému systému a postavení školních jídelen v něm. Školní jídelny totiž nejsou přímo v gesci samotných základních škol, ale stojí zcela samostatně. Paradoxně tak školy sice mají povinnost zajistit svým žákům stravování, jídelny však pod ně zároveň nespadají. „Navrhovala jsem, abychom oslovili střední školy ve městě. Jsou teď uzavřené, gymnázia částečně, mohly by třeba nějakým způsobem vypomoct,“ uvedla ředitelka ZŠ Žižkov Alena Kotrbová.

Tato spolupráce by podle všeho zafungovat měla. Otázkou je ale odkdy a zda bude vzhledem k dalším vládním opatřením a případnému zavření i prvního stupně školy vůbec potřeba. „Základní škola Žižkov bude jednat se Střední průmyslovou školou, která by mohla poskytnout prostory pro stravování. Její jídelna je navíc v docházkové vzdálenosti od Žižkova,“ řekl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Podle něj je docházka žižkovských žáků do jiných stravovacích prostor jediným možným řešením. „Technicky to jinak vyřešit nejde, ani dovozem, ani jiným personálem v uzavřené jídelně. Celý personál je v karanténě a nemůže nyní zajistit otevření a zprovoznění prostor a kuchyně jídelny,“ doplnil Šnajdr.

Vedení školy ještě v průběhu víkendu o uzavření jídelny informovalo rodiče. Od pondělí je v reakci na dění ve školní jídelně znovu v provozu školní bufet, ve kterém si žáci mohou zakoupit drobné občerstvení.