Mezi nimi byl i display pilot (pozn. red. pilot, který je oprávněn předvádět při letových ukázkách akrobatická letecké vystoupení) Ondřej Španko. Jeho víkend v Ostravě byl vskutku náročný. Na odpočinek ale moc času mít nebude. Už ve čtvrtek totiž odlétá na Airshow na Maltu. Přesto stihl Kutnohorskému deníku zodpověděl několik otázek.

Jak vypadal váš víkend na cvičení bezpečnostní přehlídce v Ostravě? Jak moc se lišil od těch normálních dní?
Měl jsem tu čest v sobotu i neděli předvést svoji show – display ukázku. Při létání na leteckých dnech je práce zcela odlišná od běžných pracovních dní, kdy plníme stanovené úkoly a účastníme se různých cvičení. Pro mne jako display pilota to znamená mnoho práce navíc, protože létání po různých airshow vyžaduje ode mne časově náročnou přípravu.

Co jste v rámci cvičení Dnů NATO podnikali?
V sobotu jsem zahajoval Dny NATO svou ukázkou s letounem L-159 ALCA. Jednalo se o desetiminutovou show. V té se snažím představit stroj na hranicích jeho výkonů. Tak, aby si divák mohl představit, jaké jsou možnosti a schopnosti letounu. V neděli jsem pak vystupoval v odpoledních hodinách.

A co ostatní z Čáslavi? Ti také vystupovali?
Ano. Kolega z naší 212. taktické letky Michal Hodač prezentoval letoun L-159A při společných průletech s letouny Centra leteckého výcviku, s předchůdci našeho bitevníku, s letouny L-29 a L-39. Nadporučík Michal Špaček pak prezentoval ukázku vysoké pilotáže nadzvukového letounu JAS-39 Gripen. Na statických ukázkách jsme prezentovali námi používanou leteckou techniku – letoun L-159 ALCA a dva kusy strojů JAS-39 Gripen jak v jednomístné, tak ve dvoumístné verzi.

Byla to hodně velká a hodně sledovaná akce. Lišila se nějak od těch, které jste dříve absolvovali?
Pro mě jako pro display pilota je to vždy podobné. Tato akce je však ojedinělá nejen v České republice, ale i v Evropě. Samozřejmě to vnímám jako čest mít možnost vystupovat na takto velikých akcích, jako jen právě Den NATO a Den vzdušných sil AČR. To je možná ten rozdíl.

Bylo něco, co vás na akci překvapilo?
Dny NATO v Ostravě jsou největší akcí, kde se představí obecenstvu pestré množství nejen letecké, ale i pozemní techniky. To vím. Přesto jsem ale opravdu nečekal takovou návštěvnost. Jen za sobotu dosáhla 140 tisíc lidí. To překonalo minulý rok za oba dva letové dny. Celkem letos Dny NATO navštívilo 225 tis. diváků.

Máte teď volno, nebo jste rovnou naskočili do další akcí?
Včera jsme přeletěli z Ostravy na naši domovskou základnu. Dnes mám jeden den volna. Takový „víkend". A ve středu se budu připravovat na Airshow na Maltě, která se bude konat 27. a 28. září. Tam již ve čtvrtek odlétám.

O akci v Ostravě: Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Součástí akce jsou ale i besedy, filmové projekce a semináře.

Kromě Dnů NATO mají piloti z letecké základny v Čáslavi za sebou i velké mezinárodní letecké cvičení armád Severoatlantické aliance. Jaká pro ně byla tato akce se dočtete v Kutnohorském deníku v nejbližších dnech.