„Proto kvitujeme nabídku a dohodu mezi ministry vnitra České republiky a Polské republiky, o možnosti využití společných hlídek, kdy polští policisté vykonávají službu společně s našimi kolegy a jsou v tomto regionu okamžitým prostředníkem pro řešení problémů svých občanů,“ uvedla Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence krajského ředitelství Policie České republiky.

Jak se ale ukazuje, pro ostatní okresy není tato záležitost až takovou nutností. S cizinci se policie dokáže domluvit díky síti tlumočníků. „Samozřejmě vyhodnocujeme situaci i v jiných okresech, tedy i na Kutnohorsku. V případě, že by i v těchto regionech byla obdobná situace jako na Mladoboleslavsku, situaci bychom řešili obdobným způsobem. V tuto chvíli to ale zatím není aktuální,“ uvedla Vlasta Suchánková.

Ředitel Městské policie Kutná Hora a manažer prevence kriminality Václav Mareček uvedl, že město nemá takovou negativní zkušenost, kvůli které by bylo nutné ve městě uvažovat o podobném řešení situace. „Povětšinou se vždycky strážníci domluvili, firmy navíc mají tlumočníky. Pokud nastane problém, tak spolupráce s firmami, které mají pracovníky ze zahraničí, je s městem bez problémů a na dobré úrovni,“ uvedl. Žádné novinky po vzoru Mladé Boleslavi se tak v Kutné Hoře nechystají.

Podobnou zkušenost mají například městští strážníci v Nymburku. „Nic takového vůbec neplánujeme. Jak jsme někteří starší, tak třeba ovládáme ruštinu, takže se v případě potřeby domluvíme. Situaci zvládáme, žádná akutní potřeba není,“ řekl Martin Rajl, vrchní strážník Městské policie Nymburk.

Co se týká Mladé Boleslavi, s policisty z jiných zemí, má policie už historicky dobré zkušenosti, nebudou ve městě poprvé. „V roce 2019 zde sloužili 4 měsíce, letos zde budou kvůli epidemii Covid-19 pouze v září a říjnu. V místech s vysokou koncentrací cizinců, jako je Mladá Boleslav nebo Kvasiny, mají zahraniční policisté pro PČR a případně i městskou policii obrovský význam v komunikaci s cizineckou enklávou,“ vysvětlil velitel mladoboleslavského útvaru Policie ČR Marek Jirouš. Přínos v jejich přítomnosti je podle něho pro Policii ČR zejména preventivní a přirovnal by je k jakémusi antikonfliktnímu týmu.