Ani úplný zákaz kouření, by nevadil většině oslovených kutnohorských restauratérů. To, co jim ale na předchozích zákonných úpravách opravdu vadí, jsou polovičatá řešení a nejasné výklady.

„Lidé omezení často berou jako zbytečnou šikanu a sami neví, co vlastně platí,“ postěžoval si Pavel Cikler, provozující pivnici Dačický v Kutné Hoře. „Jsem pro jasné znění zákona a vůbec se neobávám ani úplněho zákazu,“ dodal Pavel Cikler.

To, že se majitelé restaurací na Kutnohorsku přísného zákona příliš neobávají, potvrdil také majitel restaurace V Ruthardce Roman Sádlo: „Když se nebude kouřit nikde, tak nám to obchodně neublíží. Vždyť lidi neodradí ani zdražení piva a to je co říct.“

Stejný názor však paradoxně nesdílí majitel zcela nekuřácké restaurantu a pizzerie U Šneka pohodáře Jaroslav Dudla. „Stát by se neměl plést do věcí soukromého podnikání. Ať mají lidé možnost výběru. Chtějí li omezit kouření, ať tlačí na tabákové koncerny a ne na nás,“ zmínil další rovinu problému Jaroslav Dudla.

Kuřáci bývají často agresivní

U hospod a restaurací, které nejsou zaměřeny na stravování, je však v současnosti zákaz kouření z vlastní iniciativy restauratérů značně problematické. „Naráželi jsme v první fázi také na agresivitu kuřáků, kteří nechtěli zákaz respektovat,“ připomněl situaci při zřízení nekuřácké části pivnice Dačický Pavel Cikler.

Na skutečnost, že by se takové restaurace ocitly ve značné konkureční nevýhodě poukázal také provozovatel ještě neotevřené restaurace U Sedláka v Kácově Petr Laštovka: „V regionu, kde hospody navštěvují většinou kuřáci, to nejde. Ani jsme o tom neuvažovali.“

Kuriózní situaci tak musela řešit například majitelka kavárny Julietta v Poděbradech, která nakonec musela z nekuřáckého lokálu ustoupit milovníkům cigaret. „Zůstala by nám pouze nekuřácká klientela. Kdyby to bylo dané zákonem, nešlo by to obejít,“ uvedla Julie Höcková.