„Při sjednání pohřbu upozorníme pozůstalé na zákaz účasti většího počtu osob než sto. Naše obřadní síň má maximální kapacitu devadesáti lidí a v případě vyšší účasti se smuteční hosté shromáždí před obřadní síní a z reproduktoru mohou sledovat průběh obřadu. Zároveň naši řečníci doporučí smutečním hostům upuštění od osobní kondolence,“ uvedla Ludmila Ašenbrenerová z Pohřební služby Čáslav.

Podobně budou postupovat také v obřadní síni v Kutné Hoře. Pokud si rodinní příslušníci nebudou přát kondolenci, řečnice na to citlivě ve svém projevu upozorní smuteční hosty v obřadní síni. 

Online reportáž

Omezení se dotne i církevních pohřbů v kostelích. „ V případě udělování svátostí jednotlivcům je povolena účast jen nejužšího rodinného kruhu, do vládou stanoveného maximálního počtu účastníků. Totéž pravidlo nechť je aplikováno i na pohřby,“ uvedl diecézní biskup Jan Vokál.

To svatebčané jsou na tom hůř. Svatby přesahující účast 30 lidí se konat nesmí. K masivnímu rušení svatebních obřadů ale zatím nedochází. „Teď máme menší svatby, ty větší jsou plánované až na květen. Tam svatebčané prozatím vyčkávají na vývoj situace,“ uvedla starostka Svatého Mikuláše Martina Suková, v jehož katastru se nachází zámek Kačina – jedna z nejoblíbenějších svatebních destinací v regionu.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in