VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základní školu v Lomci zavřeli v 50.letech, pak v ní bylo kino

Lomec - Než vznikla škola v samotném Lomci, děti docházely do školy v Třeboníně. Po čase ale místní začali žádat o formální odškolení od Třebonína. To se vleklo až do roku 1904. Mezitím se některé z dětí začaly v Lomci vyučovat různě po domech.

13.5.2016
SDÍLEJ:

Divadelní představení v Lomci, žáci tehdejší školyFoto: Archiv obce

Nejednalo se však o oficiální školu, po které místní již řadu let toužili a jejíž stavba se stále protahovala.

Až v roce 1913 se začal vypracovávat plán na stavbu jednotřídní školy v Lomci, ke které náležel také jeden byt. První světová válka však i tyto plány zhatila. I přes tyto další neúspěchy se však občané v Lomci nevzdali a roku 1923 si vyhlédli vhodnou místnost, která se nacházela v domě u Kovandů. Tentýž rok se v Lomci začalo oficiálně vyučovat. Do školy docházelo 71 žáků a ještě v tomto školním roce se do budovy nastěhovala místní knihovna, aby se mohly děti vzdělávat.

Prvním učitelem v Lomci a zároveň knihovníkem se stal Josef Vobořil. Protože tento krok ulevil provozu třebonínské školy, tak tato škola na lomeckou školu pravidelně přispívala.

SPLNĚNÝ SEN

I když byli místní za vyučování v Lomci rádi, tyto prostory z větší části dětem nevyhovovaly. Roku 1925 se začalo s vypracováváním zcela nových plánů na stavbu školy. Cesta ale nebyla lehká a stavba se dalších pár let odkládala. O tři roky později se ale sen lomeckých obyvatel splnil a školní budova se začala konečně stavět.

Zcela nová škola měla číslo popisné 9. Budova byla postavena za 170 tisíc a podílel se na ní kromě Lomce ještě Třebonín, Souňov a Nová Lhota. Škola dětem velice dobře sloužila i v následujících letech. Bylo však nutné občas něco opravit. O velkých prázdninách roku 1932 došlo například k opravě střechy a novému oplocení školní zahrádky.

Až do roku 1947 fungovala škola v Lomci pod školou třebonínskou. V tomto roce se zcela oddělila.

V té době už ale začalo ve škole ubývat dětí. Důvod byl stejný jako u většiny malých obcí. Rodiny s dětmi se stěhovaly do města, hlavně za prací a do vesnických škol chodilo stále méně dětí. Který rok se brány lomecké školy otevřely žákům naposledy, se bohužel nedochovalo. Jisté ale je, že škola fungovala ještě pár let po roce 1950. Poté v budově bývalé školy fungovalo nějakou dobu kino.

Dnes budova bývalé školy naštěstí nechátrá a slouží kulturnímu dění v obci. V roce 1973 proběhlo slavnostní otevření kulturního domu, který zde funguje dodnes. „Každoročně se zde pořádají plesy, setkání občanů i mikulášská besídka," řekl starosta Úmonína Filip Miroslav.

Autor: Diana Kovandová

13.5.2016
SDÍLEJ:
Lipová alej v Komenského sadech

Ratajská alej má druhé místo v kraji v soutěži Alej roku 2017

Pavel Dědič a iniciátor návštěvy nadrotmistr Vladimír Kosina během prohlídky letounu L-159 ALCA.
3

Čáslavská základna se nechala inspirovat projektem Ježíškova vnoučata

Policisté žádají veřejnost o spolupráci při pátrání po neznámém pachateli

Kutná Hora - Policisté se opětovně obracejí k široké veřejnosti s žádostí o poskytnutí svědectví k případu, o kterém jsme vás informovali v uplynulých dnech.

KRIMI MIX: Ukradl tři metry krychlového palivového dřeva

Kutnohorsko - Čím se zabývají policisté na Kutnohorsku? Přečtěte si krimi zprávy z regionu!

Při nehodě nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn

Čáslav - K dopravní nehodě na tříramenné křižovatce silnice číslo I/38 a nájezdu ze silnice od obce Čáslav ulice Chrudimská došlo 11. prosince v 16.50 hodin.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT