Od středy 18. dubna do soboty 21. dubna probíhá výcvik také u 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Celkem 79 záložníků útvarů Vzdušných sil Armády České republiky přijelo ve středu 18. dubna na čáslavskou leteckou základnu. Hned v prvním dnu je čekalo nejen nezbytné seznámení se základnou, ale také vybudování ochranných prvků kolem simulovaného objektu důležitého pro obranu státu.

„Cvičili jste ve vojenském výcvikovém prostoru, nyní budete cvičit společně s vojáky vzdušných sil v prostorách, ve kterých byste působili v rámci skutečného nasazení,“ uvedl v úvodu svého projevu generálmajor Šebesta. „Výcviku na letecké základně jste se účastnili už v loňském roce během mezinárodního cvičení Ample Strike. Nyní máte možnost poznat leteckou základnu v Čáslavi. Jsem rád, že máme prvek, který dokáže posílit naši strukturu v případě potřeby,“ pokračoval generálmajor Šebesta.

V řadách aktivních záloh by mohli sloužit technici i piloti

Generálmajor Šebesta přiblížil také možné budoucí zaměření struktury jednotek aktivní zálohy: „Rádi bychom v našich řadách viděli také bývalé vojáky z povolání, specialisty na leteckou techniku nebo piloty. Máme společnosti, které se zabývají letectvím nebo dokonce školí mladé budoucí armádní piloty. Vnímáme, že spousta z těchto odborníků by se ráda stala součástí Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR,“ doplnil Šebesta.

Došlo také na volnou diskuzi. Po svém vystoupení ponechal generálmajor Šebesta prostor pro diskuzi. Z řad aktivních záložníků zněla chvála a ocenění přístupu armády. „Aktivním záložníkem jsem již 17 let, 21. základna je již mou třetí jednotkou, takže mohu porovnávat. Úroveň výcviku se neustále zvyšuje,“ chválil si velitel hospodářské čety aktivní zálohy poručík Zdeněk Kvasnička.

V závěru vystoupení poděkoval generálmajor Jaromír Šebesta všem vojákům aktivní zálohy za jejich přístup a za to, že jim není lhostejná bezpečnost České republiky. V dalších letech by tak skutečně mohly být řady záložníků na cvičeních doplněny o o pilotní a technický personál, který by se v rámci výcviku přeškoloval pro potřeby armády. Nábor aktivní zálohy stále pokračuje.