Komu se z toho kralování zamotá hlava, může vyrazit na pomyslnou procházku do královské zahrady - mezi další výstavy, které budou v průběhu sezóny otevřeny, totiž patří výstava o parcích a zahradách rodu Chotků.

Království včel je výstava, která představuje jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu. Návštěvníci mají možnost odhalit rozmanitost a tajemství včelích úlů a zjistit, jak se včelám bydlí na zámku. Některé roje obývají krásně vyřezávané a zdobené historické včelí úly, zvané kláty, jiné bydlí spíš v šedivých panelácích. Stejně jako ve světě lidí, najdeme i mezi včelími úly malé popelky připomínající prosté chaloupky. „Další úly je možné srovnávat i s takovými klenoty architektury, jakým je náš zámek Kačina,“ říká s trochou nadsázky ředitel zámku Pavel Douša a poukazuje na další zajímavý exponát, prosklený funkční úl, díky kterému mohou návštěvníci nahlédnout včelám téměř „do kuchyně“. Výstava je pořádána pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Obrazem: Punkové legendy rozpálily křesetickou sokolovnu

Nejcennějším exponátem výstavy je úl zdobený reliéfem Narození Páně, který byl pravděpodobně určen pro dvě včelstva. Reliéf představující narození Páně má tři pásy, v horním je anděl, ve středním sv. Josef a Panna Maria s Jezulátkem ve chlévě a ve spodním Tři králové. Je to dílo neznámého lidového řezbáře cca z 18 stol. Že lidová tvořivost kvetla i před sto lety dokládá další dřevěný úl, který byl pravděpodobně vyroben, tedy předělán, z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky. Socha pochází z 18. století, na úl byla upravena někdy počátkem století dvacátého.

Na výstavě budou k vidění i pomůcky včelařů, jistou raritou je demonstrační pomůcka Františka Hrušky, na níž v roce 1865 předvedl princip svého vynálezu medometu na mezinárodním sjezdu včelařů v Brně. Výstava potrvá do 30. října. Součástí výstavy je i venkovní instalace pravděpodobně nejstaršího úlu. Jedná se o tzv. desaterák, který nese název podle počtu včelstev, pro které byl úl pořízen. Na úlu se nachází vročení 1673 a původní nápis „JESUS MARIA“, sestávající se z deseti písmen. Pro označení každého včelstva je totiž určené jedno písmeno z tohoto nápisu. Úl hrál symbolickou roli, neboť se nacházel v zahradách fulneckého kláštera a vázalo se k němu místní podaní, že v úlu včelařil J. A. Komenský.

Podívejte se: Mladí hokejisté navštívili leteckou základnu v Čáslavi

Další akce na zámku Kačina v roce 2017

  • 16.4. Brány památek dokořán
  • 23.4. Zámecká pouť 
  • 21.5. Muzejní noc
  • 11.6. Víkend otevřených zahrad
  • 17.6. Večerní zámek
  • 25.8. Hradozámecká noc
  • 2.9. Festival Kefír
  • 9.9. Dožínky a vinobraní
  • 7.10. Zámecké jezdecké slavnosti
  • 3.12. Advent na zámku

Přečtěte si: Dámy na uklízení si najímá stále více lidí