Jablkem sváru jsou nyní nové pracovní smlouvy, které by měli uzavřít s budoucím provozovatelem špitálu, kolínskou oblastní nemocnicí. Obsahují totiž standardní klauzuli o zkušební lhůtě, což ve svém postavení personál nemocnice za standardní příliš nepovažuje. Obávají se toho, že jejich nový zaměstnavatel využije zkušební lhůty k tomu, aby se zdravotnického personálu, v rámci případné restrukturalizace, snadno zbavil.

Zaměstnancům by tak de facto hrozilo, že skončí ze dne na den na dlažbě. „Na co potřebují tříměsíční výpovědní lhůtu? Na to, aby nás vyházeli? Ať nám dají smlouvy na dobu neurčitou bez zkušební doby a já se vsadím, že celý personál smlouvy podepíše,“ řekla na čtvrteční schůzce zaměstnanců nemocnice se starostou Kutné hory Ivo Šalátkem vrchní sestra Romana Moučková. Odboráři navíc tvrdí, že zaměstnanci mají za dané situace právo na vyplacení odstupného od stávajícího zaměstnavatele, tedy městské společnosti Nemocnice Kutná Hora.

Podle ředitele nemocnice Martina Suchánka operují odbory s vlastním právním rozborem, který nyní zkoumají právníci města. „Odboráři doporučili zaměstnancům podepsat smlouvu s novým zaměstnavatelem a nepodepisovat dohodu o ukončení pracovního poměru s Nemocnicí Kutná Hora,“ uvedl Suchánek.

Zjednodušeně řečeno, by se zaměstnanci přijetím odstupného pojistili před případnou výpovědí ze strany nového provozovatele.

Starosta Kutné Hory Ivo Šalátek však tento postup považuje za nemorální. Je prý, na základě vyjádření představitelů kraje, přesvědčen o tom, že zdravotníci výpovědi nedostanou. Odstupné by tudíž neplnilo svůj účel a zaměstnanci by si pouze přilepšili. „Budeme dělat všechno pro to, aby odstupné být vyplaceno nemuselo,“ informoval ve čtvrtek rozezlené zdravotníky Šalátek striktně s tím, že městská kasa potřebných čtyřicet milionů nazbyt prostě nemá. Záhy na to však zmínil možnost, že by odstupné bylo vypláceno právě a pouze těm lidem, kteří skutečně o práci ve zkušební lhůtě přijdou.

Atmosféra na čtvrteční schůzce nakonec dobře ilustrovala napětí, které mezi kutnohorskou radnicí a zdravotníky panuje. Od začátku to byl totiž právě personál špitálu, který se velmi razantně postavil proti bezúplatnému převodu kutnohorské nemocnice pod křídla Středočeského kraje. Varování lékařů, že pod krajem, respektive kolínskou nemocnicí, dojde k útlumu poskytované péče, však zatím vedení kraje rezolutně popírá.

Starosta Kutné Hory Ivo Šalátek zase odpůrce převodu ujišťuje opakovaně o tom, že městský rozpočet na provoz nemocnice nemá peníze a v tuto chvíli je převod na kraj jedinou možností, jak špitál zachránit. Zopakoval to i ve čtvrtek a zaměstnanci nemocnice opět nesouhlasně kroutili hlavami.