Nejvíce lidí za podobnými programy míří na zámky. Jejich cílem se tak může stát třeba zámek v Radimi. Zde nabízí návštěvníkům kromě klasických okruhů také možnost dětské prohlídky, kdy si děti mohou zapůjčit stylový dobový kostým a společně s průvodcem pak nahlédnout do ložnic princezen nebo komnaty černokněžníka. Specialitou je pak noční okruh při svíčkách, při kterém se návštěvníci zámku podívají do prvního patra zámku a do černé kuchyně.
Večerní prohlídky nabízí také zámek Savoia ve Škvorci, ta nejbližší se uskuteční 17. června. Zámkem provází regionální historik Jan Psota, který hostům ukáže zahradu, park, horní nádvoří a prostory konírny, která dnes slouží jako přednášková místnost.
Hodně zajímavé a do detailu dotažené prohlídky organizuje už několik let i správa státního zámku Konopiště. Při příležitostech výročí to jsou hrané scénky. Pravidelné jsou i večerní prohlídky.
Tisíce lidí každoročně míří i na programy na zámku ve Žlebech. Velký zájem je o noční prohlídky. Ty se navíc tématikou svých divadelních a příběhově propojených scének pravidelně mění a spousta návštěvníků se sem tak často vrací. V minulosti tak příchozí ve zdech zámku sledovali kriminální případ, letos se program zaměří na hříchy. Ponese název Sedmero hříchů aneb „Má lidské hřešení nějaké řešení?" a v hlavních rolích zdejších scének bude Lenost, Pýcha, Hněv, Obžerství, Lakomství, Závist a Smilstvo. Oblíbeným cílem příchozích je ve Žlebech i oživená zámecká kuchyně, která je v provozu přibližně jeden víkend v měsíci. „Je součástí prvního a třetího prohlídkového okruhu," uvedl kastelán Tomáš Řehoř.
Stranou se svou nabídkou nezůstává ani zámek Kačina ve Svatém Mikuláši. Hosté se mohou zúčastnit „prohlídky s duchem Rudlou" nebo letního programu pro celou rodinu, „Pohádková Kačina".
NA VĚŽE I DO DOLU
Stranou se svou nabídkou nezůstávají ale ani další zajímavá místa. V Kolíně je například pro návštěvníky otevřena Vodárenská věž a výjimečně také Práchovna, která nyní slouží jako vyhlídková věž. Zatímco Vodárna je přístupná v hlavní turistické sezóně od úterý do neděle, na Práchovnu se zájemci dostanou jen v několika termínech. Ten nejbližší je 19. května.
Netradiční prohlídky mají v oblibě i v Českém Brodě. Právě dnes tam v rámci oslav nazvaných Královský Brod zpřístupní kostel Nejsvětější Trojice. Pro zájemce jsou připravené i komentované prohlídky. Otevřené bude také českobrodské podzemí, kde bude připravená středověká krčma.
Velkým lákadlem je i kutnohorský Hrádek, který spadá pod České muzeum stříbra. „Kromě stálých expozic nabízíme během roku i akce, které jsou velmi populární a hojně navštěvované," uvedla Edita Dvorská z Českého muzea stříbra. Lidé mohou na Hrádku navštívit od dubna až do listopadu druhý okruh Cesta stříbra, který je spojený s prohlídkou středověkého dolu. Návštěvníci mají možnost projít se svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí asi 250 metrů středověkého dolu.
V Kutné Hoře navíc každoročně v rámci festivalu Kutnohorské léto organizují i večerní kostýmované prohlídky městem. Lidé se v ulicích setkávají s lehkými děvami, které doprovází známý bouřlivák Mikuláš Dačický, nebo s přízraky z pověstí.