„U nás žádný nárůst dětí přicházejících do školky nepozorujeme,“ sdělila ředitelka Zdeňka Kuželová z Mateřské školy Malostranská ve Zruči nad Sázavou. „Ve Zruči není zase tolik mladých rodin a v posledních letech nám děti spíše ubývají,“ dodala. Také přiznala, že s povinnou předškolní docházkou přibyly také povinnosti. Pokud se děti do školky nedostaví, musí je rodiče řádně omluvit stejně, jako to dělají ve škole.

Z normy nevybočují ani v Uhlířských Janovicích, kde mateřskou školu vede Zuzana Gruszová. „Počet dětí se i při povinné předškolní docházce drží víceméně na stejných číslech. Devadesát devět procent předškoláků totiž do školky chodilo, i když to nebylo povinné,“ uvedla.

Do mateřských škol v Kutné Hoře prý s povinnou předškolní docházkou více dětí přišlo. Podle ředitelky kutnohorských školek Pavly Berkové lehký nárůst příchozích dětí zpozorovali.

Dalším diskutovaným bodem jsou ve školkách dvouleté děti. Školky na jejich přijetí musí disponovat vybavením, jako je uzpůsobený nábytek, přebalovací pult či kontejner na pleny. Poslední měsíce je velmi aktuální debata o zákoně, který by měl školkám ukládat od roku 2020 povinnost přijímat dvouleté děti. Minulý týden se ovšem ukázalo, že zákon by projít nemusel, takže by zůstalo na uvážení vedení a kapacitě školek, zda děti mladší než tři roky ke vzdělávání přijmou.

„Přijímáme děti, které do pololetí oslaví třetí narozeniny,“ Kuželová ze Zruče nad Sázavou. Podobně jsou na tom i v Kutné Hoře. Tam děti mladší tří let přijímají podle volných kapacit a zájmu rodičů. Ředitelka Berková navíc prozradila, že požadavek na přijetí čerstvě dvouletého dítěte ještě neměli.

Pro děti dvouleté i mladší jsou pak místa v dětských skupinách. V kutnohorské dětské skupině Permoníčci přijímají děti již od 18 měsíců. Nepořádají žádný zápis, děti přijímají průběžně podle kapacity. Jejich maximum je ovšem pouze 12 dětí. Shodnou maximální kapacitou mají v Dětském klubu Ošatka, kde uvedli, že děti přijímají spíš až od 2 let, ale jsou schopni postarat se o děti už od 1 roku. Zůstat tu mohou také předškoláci, ale k tomu se váže podmínka. „Rodiče musí pětileté dítě zapsat do rejstříkové školy k individuálnímu vzdělávání. Dostanou seznam kompetencí, které musí děti zvládnout. V listopadu a prosinci pak rodiče s dítětem přijdou na ověření znalostí,“ vysvětlila ředitelka Berková.