Tři desítky schůzí v posledních čtyřech letech přinesly mnohdy vypjaté situace a dlouhé hodiny debat. Přesto se zastupitelé k jednacímu stolu stále vraceli a dá se říct, že ve své účasti byli vzorní. V mnoha případech dosahuje jejich účast celých 100 procent, většinou pak neklesá pod 90, když zastupitelé vynechali jedno nebo dvě jednání za celé čtyři roky.

„Hříšníci“ se ale najdou. Do jejich pomyslného tábora patří Běla Hejná (ČSSD) a Bohuslav Procházka (KDU – ČSL). Oba mají shodně účast 79 procent, na jednáních absentovali šestkrát. Důvod je jednoduchý: pracovní vytížení. Bohuslav Procházka je vytížený jako pediatr a dětský kardiolog, Běla Hejná zase pracovala na úřadu vlády.

„Důvodem mých neúčastí na jednáních byla složitá a časově náročná práce na úřadu vlády, alespoň tedy v prvních letech mého mandátu,“ potvrdila Hejná. Jako zastupitelka se prý potřebné informace, které na zastupitelstvu zazněly, dozvěděla od stranických kolegů.

„Pokud jste neuvolněný zastupitel, musíte se v prvé řadě starat o své zaměstnání, abyste o něj nepřišel. Tak to prostě je,“ vysvětlila Hejná s tím, že právě tohle by se na radnici podle ní mělo změnit. „Uvolněný je jen starosta a místostarostové. Domnívám se, že by k sobě každý z nich měl mít ještě jednoho uvolněného zaměstnance, ideálně člena městské rady,“ řekla.

Pro Bělu Hejnou osobně bude dnešní jednání úplně poslední. Do říjnových voleb už nekandiduje. „Nebyla jsem spokojená s tím, jakým způsobem funguje městský úřad. Nemám na mysli konkrétní lidi, spíše to, jak je zde systém celkově nastaven,“ vysvětlila zastupitelka.

To druhý „hříšník“, lékař Bohuslav Procházka, se o přízeň voličů bude v říjnu znovu ucházet. Dokonce jako lídr kandidátky KDU-ČSL. „V mém případě bylo důvodem neúčasti na jednáních pracovní vytížení a také pracovní cesty, které bohužel vyšly právě na termín, kdy se konalo jednání zastupitelstva,“ shrnul. Obavy, že by svou pozici v nadcházejícím volebním období časově nezvládal, ale nemá. „Kdybych si to myslel, tak nekandiduji,“ doplnil Procházka.

Účast jednotlivých členů na jednáních je přitom zcela dobrovolná. Povinná účast totiž není zákonem daná. „Zastupitelé volbami získávají mandát a skládají slib, že jej budou naplňovat řádně. Jakým způsobem, už je na jejich svědomí a uvážení,“ poznamenal tajemník kutnohorského městského úřadu Tomáš Hobl.