Na startovní rošt se postavily všechny generace. Nejstaršímu závodníkovi bude sedmdesát let, nejmladší soutěžící letos slaví sedmnáctiny. Silné mužské konkurenci odolávají pouze dvě ženy v každé třídě.

Nejúspěšnější z domácích pilotů v osmapadesátičlenné klubové třídě je Martin Skala na pátém místě s 4566 body, na osmé příčce je známý meteorolog Jan Horák, který kromě toho, že sám závodí, předpovídá plachtařům počasí – a nutno říci, že celkem přesně. Z dalších zbraslavických pilotů je Jakub Kmošek jedenáctý, Tomáš Jung a Josef Sedláček se nacházejí ve druhé polovině startovního pole.

Na prvenství v kombinované třídě si mezi devětadvaceti soutěžícími dělá zálusk domácí Martin Hřivna (4639 bodů), jemuž v průběžném pořadí zatím patří první pozice.

Kombinovaná třída, která sdružuje větroně s lepšími parametry, mívá letové úlohy náročnější. Například pondělní třistakilometrová soutěžní úloha vedla přes Votice a Velké Dářko zpět do Zbraslavic. Nejrychleji ji uletěl aktuální vicemistr Evropy Roman Mraček, a to průměrnou rychlostí něco málo přes 159 kilometrů za hodinu. Ani dlouhá křídla kombíků však nezaručují návrat na letiště s plným počtem kilometrů, a tak i v této třídě neuletěly stanovenou trať dva kluzáky.

Létající meteorolog Jan Horák z Meteopressu, který „vaří“ počasí a sám na regionech soutěžně plachtí, zatím slibuje závodníkům, že si ještě do konce mistrovství dostatečně zaplachtí. To může přinést i „střídání stráží“ na medailových místech, jejichž definitivní obsazení bude jasné zítra, kdy Plachtařské mistrovství regionů definitivně končí.

Více se dočtete ZDE.

Eva Maixnerová