Poprvé tam lidé zažili ohňostroj již před dvanácti lety. „Tenkrát jsme uspořádali ohňostroj poprvé u příležitosti milénia. Pro veliký úspěch a nadšené ohlasy jsme se rozhodli ohňostroj zopakovat i v příštích letech. U této tradice jsme již zůstali," vysvětlil starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic.

Kdo se stará o přípravu a průběh podívané?

O realizaci ohnivé šou se i letos postaral Leo Válek z nedaleké Ledče nad Sázavou. „Ohňostroj pro Zbraslavice dělám již několikátým rokem. Nedělám rozdíly mezi zadavateli, ale hodně si všímám rozdílů v přístupu k celé akci," uvedl Válek.

Podle něj jsou nejlepšími zákazníky zadavatelé, kterým skutečně na výsledku záleží a chtějí, aby zábava byla co nejpůsobivější. „K takovým patří i místní pan starosta," uvedl s úsměvem.

Podle Válka je nejlepší časové rozpětí pro ohňostroj osm až dvanáct minut. „Pro lidi je to akorát. Jsou města, která pořádají ohňostroje třeba až na dvacet minut. Jenže po deseti minutách se už lidé baví mezi sebou, stojí frontu na svařák a k nebi jen čas od času obrátí obličej," uvedl Válek jedno ze svých pravidel.
Zároveň by podle něj měl ohňostroj gradovat, mít velkolepý závěr. „Závěr, kdy doslova vzplane celá obloha barevnými světly, si totiž lidé pamatují nejvíce," řekl ohňostrůjce s úsměvem.

Samozřejmě je třeba dbát také na bezpečnost přihlížejících. Z bezpečnostních důvodů byl prostor na náměstí vyhrazený pro odpálení ohňostroje obehnán provazy.

Na hladký průběh ohňostroje a jako prevence v případě komplikací byli na místě také příslušníci hasičského sboru a policejní jednotka. S několika komplikacemi při odpalování mají již svoje zkušenosti.Ohňostroj Zbraslavice 2013

Atmosféra? Přátelská a vstřícná

Čtvrt hodiny před začátkem ohňostroje začínají lidé plnit prostory náměstí. Mezi nimi nechybí ani děti kolem osmi let. „Řada měst plánuje kvůli malým dětem ohňostroje až na Nový rok odpoledne, ale u nás to není potřeba," uvedl starosta Havlovic.

V tvářích lze číst vzrušení, někteří jsou již lehce ovínění. „Všechno nejlepší do nového roku," ozývá se odevšad. Lidé si přejí decentně stiskem ruky, polibkem, bouřlivým vrhnutím se kolem krku a také přípitky s lahvemi sektu.
V 0.30 hodin zapraská v amplionu a starosta Ondřej Havlovic zdraví přítomné a přeje jim pěknou podívanou.
Za tónů znělky filmového studia 20th Century Fox nebo melodie od skupiny Queen nebe ozařují tisíce barevných světel. „Hudbu si každý rok vybírám sám," uvedl Leo Válek. A na konec – ona již zmiňovaná gradace. Na závěr se tvůrce ohňostroje dočkal nadšeného aplausu.

„Místní si akci vždy velmi užívají, přichází nám nadšené ohlasy," uvedl Havlovic.

A jeho přání do nového roku? Prý hlavně aby lidé měli lepší náladu.
„Začalo to někdy před pěti lety, kdy lidé se naučili tak nějak se bavit, byli veselí. Teď, když jdu na zábavu nebo posedět s přáteli, vidím kolem sebe otrávené, smutné tváře. Přeji si, aby se situace zlepšila a lidé se zase naučili smát," uvedl starosta Havlovic na závěr.