Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Církev se málo stará o kostel

Zbyslav - V ne právě ideální „formě“ se nachází kostel Nejsvětější Trojice ve Zbyslavi. Jeho stav byl také důvodem, proč před časem vzniklo občanské sdružení s názvem Za záchranu kostela Nejsvětější Trojice ve Zbyslavi. To si dalo podle svých internetových stránek do vínku „rozběhnout akce, vedoucí ke zlepšení neutěšené situace a pomoci tam, kde to bude v jeho silách“.

21.5.2010 3
SDÍLEJ:

Kostel Nejsvětější Trojice ve Zbyslavi.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Tento systém se ale příliš nelíbí Antonínu Šindelářovi, starostovi Vrdů, pod které Zbyslav úředně spadá. Podle svých slov by uvítal větší aktivitu církve. „Mrzí mě, že tady problém církve supluje občanské sdružení. To by mělo spíše například okrašlovat okolí kostela, sázet stromky, ale ne řešit základní věci, jako je otázka, zda se památku vůbec podaří udržet při životě nebo ne. Církev od toho dává ruce pryč,“ uvedl Antonín Šindelář.

S jeho názorem ale zásadně nesouhlasí duchovní správce farnosti Žleby, do které patří i zbyslavský kostel, páter Josef Pikhart. „Ve Zbyslavi je situace taková, že občané se dali dohromady, vytvořili občanské sdružení, které ve spolupráci s námi – církví – situaci kostela řeší,“ prohlásil.

Jak Pikhart dodal, vše ale záleží na nadřízených orgánech, jako je ministerstvo kultury nebo Středočeský kraj. Právě ty by podle něj měly do oprav investovat. Ekonomická situace církve prý totiž nedovoluje její větší finanční účast. „My nemáme z čeho investovat. Naše ekonomická situace je taková, že naše platy jsou na úrovni uklízečky a neustále se snižují. Co se týká údržby objektů, které jsou naprosto v dezolátním stavu a navíc jsou to historicky vysoce ceněné objekty, tak na ty nemáme prostředky vůbec žádné,“ zdůraznil duchovní.Jak dále dodal, v rámci farnosti má na starosti jedenáct objektů,a není možné, aby jednomu se věnoval více a ostatním méně.

Ke vztahu církve a občanského sdružení dodal, že mezi oběma subjekty je vytvořen a schválen právní rámec spolupráce.

Starosta: Jsem nevěřící

Vrdský starosta ale trvá na tom, že oprava kostela by měla být záležitostí církve. A to přesto, že aktivit občanského sdružení si podle svých slov váží. „Radnice nemůže všechno zařídit. Je důležité, když aktivita vzejde přímo od občanů,“ řekl Šindelář. Zároveň podotkl, že záchrana kostela je i jeho přáním. „Jsem silně nevěřící. To ale přece nemá žádnou spojitost s názorem na památky. Z architektonického hlediska je kostel Nejsvětější Trojice barokní památka „jako hrom“,“ konstatoval.

Báně je třeba předělat

Jak starosta dodal, v současné době se k záchraně kostela daří přispívat jedině prostřednictvím činnosti zmíněného občanského sdružení, na níž se podle svých slov také sám podílí. „V nedávné době se nám například podařilo získat dotaci, protože jsme zjistili, že báně kostela, které se nedávno opravily, byly opraveny doslova hrůzným způsobem, a já se divím, že ještě nespadly,“ uvedl.

Jednu věc ale starosta jednoznačně odmítá: Převést kostel do majetku obce. „Obec si tu povinnost na sebe nevezme. My máme daleko víc povinností. Kostel patří církvi,“ řekl s tím, že převod by s sebou přinesl další problémy. „V Bučicích je další kostel. A když budeme chtít ten zdejší, musíme udělat totéž s tím v Bučicích. To není možné,“ řekl.

Je třeba přitáhnout lidi

K osudu kostela se Šindelář staví optimisticky. „Věřím, že se zde brzy budou konat mše, protože to vše, co se tady děje, přitáhne věřící. Je třeba, aby farář k někomu mluvil, ne k prázdnému kostelu. Opravy kostela a zájem věřících musí jít ruku v ruce,“ uzavřel.

Autor: Ondřej Dvořák

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení