VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že lidé v současnosti méně čtou? To je jenom mýtus

Kutnohorsko/ Knihovny na Kutnohorsku vám dnes nabídnou více než jen půjčení knihy. Staly se místem setkávání a pořádání kulturních akcí. Více o situaci v kutnohorských knihovnách se dozvíte v rozhovoru s ředitelkou kutnohorské městské knihovny Gabrielou Jarkulišovou.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka kutnohorské knihovny Gabriela Jarkulišová s Velislavovou biblí.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Kolik je na Kutnohorsku knihoven?

Kutnohorsko disponuje asi 70 knihovnami. Městská knihovna v Kutné Hoře, ale v současné době zodpovídá za region Kutnohorsko, Kolínsko, Nymbursko a Poděbradsko, to dohromady čítá více než 200 knihoven. To, že zodpovídá, znamená jednak metodickou pomoc, vzdělávání knihovníků, porady, ale obrovský objem práce tvoří zpracování a rozvoz takzvaných výměnných souborů, kdy každá z knihoven minimálně 2krát ročně obdrží 100 až 200 nových knižních titulů, které u nás nakoupíme, zkatalogizujeme, obalíme, opatříme štítky a samozřejmě rozvezeme do knihoven. Celý blok těchto taktvaných regionálních funkcí hradí Středočeský kraj z Koncepce pomoci knihovnám.

Vznikají nové, nebo spíše zanikají?

Nové knihovny samozřejmě stále vznikají, obecní úřady si čím dál častěji uvědomují úlohu knihovny, která v obci mnohdy tvoří jakési komunitní centru , kde se nejen půjčí kniha, ale kde se lidé prostě setkávají. Jako příklad můžu uvést třeba Obecní knihovnu v Nepoměřicích, nově vznikla knihovna v Hlízově a v několika dalších obcích.

Knihovny zanikaly zejména v první polovině 90. let, kdy některé obecní úřady své knihovny především z ekonomických důvodů zrušily. Dnes už se s tím v podstatě, v námi obsluhovaném regionu, nesetkávám.

Jak je na tom knihovna s rozšiřováním a obnovou knižních fondů?

Snažíme se o pokrytí širokého spektra čtenářského zájmu, ale spokojená v této oblasti nejsem.
Zjednodušeně řečeno, nákup odpovídá požadavkům většiny, což nejde vždy v ruku v ruce s kvalitou. Snažíme se, aby v našem fondu byla plně zastoupena kvalitní česká současná literární tvorba. V oblasti světové tvorby máme mezery, převažuje velmi žádaná angloamerická produkce. Výborná, například. skandinávská provenience, je žádána mnohem mnohem méně a tudíž je při výběru lehce upozaděna. Reagujeme ve výběru samozřejmě na podněty našich čtenářů, ale bohužel není v našich,především finančních, možnostech nakupovat více exemplářů jednotlivých knížek. To prakticky znamená, že čtenáři na některé tituly čekají v takzvaném rezervačním režimu. Prostě si knihu zamluví,vzniká virtuální pořadník a až na vás přijde řada, dostanete SMS, mail nebo oznámení poštou. Stane-li se však, že jeden čtenář nevrátí knihu včas, všichni ostatní pak čekají o to déle.

Zaznamenali jste v poslední době výraznější změny v počtu čtenářů?

Městská knihovna v Kutné Hoře registrovala k 31.1.2007 více než 4000 čtenářů, to v reálu znamená, že 4000 lidí má vlastní průkazku do kutnohorské knihovny. Do knihovny ale často přijdou s jednou legitimací oba manželé, nebo čtenář vybere něco pro svou maminku, maminka pro dítě, nebo přijdou sourozenci a tak dále. Obsluhovaná populace je tak mnohem širší. Ještě důležitější je pro nás číslo mapující návštěvnost knihovny. Za loňský rok to bylo více než 71 tisíc návštěvníků. Zatímco návštěvnost knihovny rok od roku mírně stoupá, počet registrovaných čtenářů je více méně stabilní, výraznější nárůst, ale ani úbytek neregistrujeme,což je dobrá zpráva!. Zajímavým ukazatelem je také počet vypůjčených dokumentů. Domů si od nás naši čtenáři loni odnesli více než 177 000 dokumentů.

Která věková skupina mezi čtenáři převládá?

Co se týká věkové skladby našich čtenářů , stabilní je skupina nad 60 let, tvoří zhruba 1/3 z celkového počtu, silnou , shodně velkou skupinou jsou potom studující starší 15 let. Poslední třetinu pak tvoří ostatní – tedy děti do 15 let a dospělí do 60 let.

U obecních knihoven nelze nijak generalizovat, záleží na věkovém složení obyvatel obce. Většinou bych, ale je to můj osobní názor, viděla v návštěvnících knihoven tu starší generaci. Jsou ale obce, a už nejde o výjimky, kde například nová výstavba a tím i příliv mladých rodin s dětmi, vytvořil tlak na nové požadavky života obce a tím samozřejmě i na služby knihovny.


Neklesá počet čtenářů mladších patnácti let?

Právě v těchto letech ne. Trend sestupu byl výrazný cca v polovině 90.let, teď cca 4/5 let je situace více méně stabilní. Svou roli určitě hrají sociologické ukazatele – silné ročníky narozených dětí, ale svou roli hraje také cílená práce knihovníků dětského oddělení.

Jak se knihovna snaží přilákat nové čtenáře?

Připravujeme mnoho akcí, jejichž cílem je podpora dětského čtenářství.Například: Noc s Andersenem, Týden knihoven, Čtení pro maminky a šikovné tatínky. Pro dospělé chystáme setkání se spisovateli a ilustrátory . Potkat jste se u nás mohli třeba s Michalem Vieweghem, Petrou Braunovou, Renátou Fučíkovou, Věrou Řeháčkovou, Adolfem Dudkem. Aktuálně připravujeme besedu s Radkou Denemarkovou, držitelkou ocenění Magnesia Litera za knihu Peníze od Hitlera. A přivítat bychom chtěli letos při autorském čtení Jaroslava Rudiše, Jana Buriana a Jiřího Dědečka.

Zajímavá je také řada menších tematických výstav. V letošním roce už to byla výstava novoročenek kutnohorského grafika Jiřího Dostála či výstava zaměřená na tvorbu Josefa Kajetána Tyla. Právě probíhá výstava KNIHA KNIH, aneb poznejte bibli, kde mohou naši návštěvníci listovat například faksimilí středověkého rukopisu Velislavovy bible a ještě se dozvědět spoustu užitečných informací.

Další výstava bude cestopisná, jmenuje se, S kutnohoráky po světě. Cestovat budeme po Tádžikistánu a podařilo se nám pro naše čtenáře zorganizovat přednášku autora vystavovaných fotografií, cestovatele Jirky Dolejše.

Snažíte se spolupracovat se školami v regionu?

Spolupracujeme s téměř všemi kutnohorskými školami, ale také se školami v Křeseticích, Suchdole a Nových Dvorech. Do aktivit zapojujeme také jejich družiny, mateřské školky ústavy sociální péče (Barbora, Bartoloměj, Červený Hrádek). Zveme k nám také střední školy, dětský domov a navštěvujeme domovy důchodců.

Zásadou je, že ač rádi navštívíme děti přímo ve školách, alespoň jednou ročně chceme, aby navštívili oni nás (a znovu to u nás okoukli).

Myslíte, že dnes lidé méně čtou?

Ani v předchozí generaci nečetli zdaleka všichni, to je jen takový rádoby mýtus. Já chodila na základní školu v Nových Dvorech a se spolužačkou Martinou jsme byly z naší třídy jen dvě, které pravidelně navštěvovaly knihovnu. Psaný projev byl ale nedílnou součástí tehdejšího života. Dnes už tolik není. Nelze však říci, že je to jednoznačně špatně nebo dobře. Virtuální svět počítačů a dalších nových technologií psaný projev odsouvá a přináší požadavky na nové dovednosti. Vždyť i do knihoven se dnes nechodí jen pro knihy, všechny knihovny v republice mají od letošního roku povinnost bezplatného internetu pro své čtenáře, půjčování CD a DVD se také stává běžnou službou. O časopisech a novinách ani nemluvím.

Ale zpět k otázce, lidé nepřestávají číst, prostě někteří čtou a někteří ne. Knihy se kupují, půjčují. Konečně vydávání a prodej knih je velmi výnosný byznys, což má slova jen potvrzuje.

Co vás v současné době v kutnohorské knihovně trápí nejvíce?

Výrazně nás negativně limituje stávající objekt knihovny. Je malý, zastaralý a svým vnitřním stavebním uspořádáním zcela nevyhovující, plný dalších barier. Například pro maminky s kočárky, absence přednáškového sálku, málo místa pro čtenáře, knihy i knihovníky.

Autor: Martin Vaněk

Nahravá se anketa
7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 120 Kč Úředníci ve skladech Operátor skladů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: firma ASMO Czech s.r.o., IČO 27124568, adresa: Zruč nad Sázavou, Modrá 1080 , , Kontaktní osoba: Mgr. Daniela Georgieva Yordanova; tel.: 608 640 777, e-mail: d.yordanova@email.cz; Argentinská 286/38, Praha 7 - Holešovice,, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Náplň práce:, Příprava dílů pro výrobní linky, Manipulace se zbožím a výrobky, Práce s VZV a s paletovými vozíky, Příprava obalů pro výrobu, , Požadujeme:, Praxi v logistice, Zkušenosti s obsluhou vysokozdvižného vozíku, platný průkaz k obsluze., Spolehlivost, pečlivost a manuální zručnost, Ochotu pracovat ve směnném provozu, Řidičský průkaz sk. B výhodou, , Nabízíme:, Dopravu do zaměstnání z Ledče n.S., Zruče n.S. a Vlašimi zdarma, Příspěvek na stravování v závodní jídelně, Týden dovolené navíc, Půlroční bonusy, Práce v moderním, čistém a nehlučném prostředí.. Pracoviště: Asmo czech, s.r.o, Modrá, č.p. 1080, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Daniela Georgieva Yordanova, +420 608 640 777. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka v cukrárně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: příprava kávy a nápojů, prodej zboží, prodej zmrzliny, balení zákusků, úklid prodejny., V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem. Osobní návštěva možná po předchozí domluvě., Místo výkonu práce: Gen. Františka Moravce č.p. 59/16. Pracoviště: Jan nešpor - cukrárna bonet, Gen. Františka Moravce, č.p. 59, 286 01 Čáslav. Informace: Barbora Nešporová, +420 776 363 664. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 17 000 Kč Strojírenští kovodělníci Dělníci v kovovýrobě - svářeči, zámečníci, nástrojáři, pomocní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme pracovníky do strojírenské výroby - svářeče, zámečníky, nástrojaře, pomocné dělníky., Vyučení a praxe ve strojírenském či technickém oboru výhodou, svářečský průkaz výhodou, Jednosměnný provoz od 6,30 do 15,00 hodin., Nabízíme: zajištění stravování za zvýhodněnou cenu, 25 dní dovolené, vánoční svátky volné., V případě zájmu zasílejte e-mailem své životopisy nebo volejte na uvedené kontakty (PO-PA, 6,30-15,00hod.), popřípadě se dostavte osobně na adresu pracoviště., Místo výkonu práce: Sázavská 786, Uhlířské Janovice. Pracoviště: Kooperativa, výrobně obchodní družstvo uhlířské janovice, Sázavská, č.p. 786, 285 04 Uhlířské Janovice. Informace: Ludmila Ribárová, +420 327 551 436,605 264 435. Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 13 500 Kč Odborní asistenti v administrativě Asistenti obchodního oddělení. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme příspěvek na stravu na pracovišti. , V případě zájmu pište na uvedený email. , Místo výkonu práce: Žacká 1783, Čáslav. Pracoviště: Agrone bohemia s.r.o. p, Žacká, č.p. 1783, 286 01 Čáslav. Informace: Jaroslav Němec, +420 736 177 078.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nápis na stodole v Semtěši
13

Na vratech stodoly na semtěšské návsi se ukrýval protiokupační nápis

Titulní strana třicátého čtvrtého čísla týdeníku Kutnohorský týden.
53

Už jste četli Kutnohorský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Na zlepšení silnic má ročně plynout čtyři až šest miliard

Střední Čechy – Pomoci přičísnout stav středočeských silnic druhých a třetích tříd, které jsou dlouhodobě jaksi pocuchané, má letos suma 3,5 miliardy korun. Prozatím rekordní částka, která je za celou dobu existence kraje věnována na opravy silnic a jejich mostů, by přitom neměla zůstat výjimkou. Má se jednat o první vlaštovku, za níž přiletí další a větší hejna.

Politolog: Okupaci plánovali Sověti několik měsíců dopředu, naznačují informace

Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Události srpna 1968, kdy na území Československa vstoupila sovětská armáda, jsou dobře známé. Co ale říká na vojenskou stránku okupace politolog a historik Vladimír Srb, který je prorektorem Vysoké školy společenských věd v Kutné Hoře? Jak dlouho vznikaly plány na okupaci? Byla invaze finančně náročná pro Sovětský svaz? Nejen na to jsme se ho zeptali v našem rozhovoru.

Na ochranu domů po H-Systemu chce kraj dát 750 tisíc

Střední Čechy – Na pomoc obyvatelům domů v Horoměřicích, jejichž výstavbu před dvaceti lety zahájila zkrachovaná společnost H-System a nyní hrozí 65 rodinám vystěhování, aby domy mohl konkursní správce prodat v dražbě, chtějí krajští radní vyčlenit tři čtvrtě milionu. V pondělí doporučili zastupitelům schválit finanční pomoc ve výši 750 tisíc korun pro Stavební bytové družstvo Svatopluk, k němuž Horoměřičtí patří.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 20. do 26. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT