VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že lidé v současnosti méně čtou? To je jenom mýtus

Kutnohorsko/ Knihovny na Kutnohorsku vám dnes nabídnou více než jen půjčení knihy. Staly se místem setkávání a pořádání kulturních akcí. Více o situaci v kutnohorských knihovnách se dozvíte v rozhovoru s ředitelkou kutnohorské městské knihovny Gabrielou Jarkulišovou.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka kutnohorské knihovny Gabriela Jarkulišová s Velislavovou biblí.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Kolik je na Kutnohorsku knihoven?

Kutnohorsko disponuje asi 70 knihovnami. Městská knihovna v Kutné Hoře, ale v současné době zodpovídá za region Kutnohorsko, Kolínsko, Nymbursko a Poděbradsko, to dohromady čítá více než 200 knihoven. To, že zodpovídá, znamená jednak metodickou pomoc, vzdělávání knihovníků, porady, ale obrovský objem práce tvoří zpracování a rozvoz takzvaných výměnných souborů, kdy každá z knihoven minimálně 2krát ročně obdrží 100 až 200 nových knižních titulů, které u nás nakoupíme, zkatalogizujeme, obalíme, opatříme štítky a samozřejmě rozvezeme do knihoven. Celý blok těchto taktvaných regionálních funkcí hradí Středočeský kraj z Koncepce pomoci knihovnám.

Vznikají nové, nebo spíše zanikají?

Nové knihovny samozřejmě stále vznikají, obecní úřady si čím dál častěji uvědomují úlohu knihovny, která v obci mnohdy tvoří jakési komunitní centru , kde se nejen půjčí kniha, ale kde se lidé prostě setkávají. Jako příklad můžu uvést třeba Obecní knihovnu v Nepoměřicích, nově vznikla knihovna v Hlízově a v několika dalších obcích.

Knihovny zanikaly zejména v první polovině 90. let, kdy některé obecní úřady své knihovny především z ekonomických důvodů zrušily. Dnes už se s tím v podstatě, v námi obsluhovaném regionu, nesetkávám.

Jak je na tom knihovna s rozšiřováním a obnovou knižních fondů?

Snažíme se o pokrytí širokého spektra čtenářského zájmu, ale spokojená v této oblasti nejsem.
Zjednodušeně řečeno, nákup odpovídá požadavkům většiny, což nejde vždy v ruku v ruce s kvalitou. Snažíme se, aby v našem fondu byla plně zastoupena kvalitní česká současná literární tvorba. V oblasti světové tvorby máme mezery, převažuje velmi žádaná angloamerická produkce. Výborná, například. skandinávská provenience, je žádána mnohem mnohem méně a tudíž je při výběru lehce upozaděna. Reagujeme ve výběru samozřejmě na podněty našich čtenářů, ale bohužel není v našich,především finančních, možnostech nakupovat více exemplářů jednotlivých knížek. To prakticky znamená, že čtenáři na některé tituly čekají v takzvaném rezervačním režimu. Prostě si knihu zamluví,vzniká virtuální pořadník a až na vás přijde řada, dostanete SMS, mail nebo oznámení poštou. Stane-li se však, že jeden čtenář nevrátí knihu včas, všichni ostatní pak čekají o to déle.

Zaznamenali jste v poslední době výraznější změny v počtu čtenářů?

Městská knihovna v Kutné Hoře registrovala k 31.1.2007 více než 4000 čtenářů, to v reálu znamená, že 4000 lidí má vlastní průkazku do kutnohorské knihovny. Do knihovny ale často přijdou s jednou legitimací oba manželé, nebo čtenář vybere něco pro svou maminku, maminka pro dítě, nebo přijdou sourozenci a tak dále. Obsluhovaná populace je tak mnohem širší. Ještě důležitější je pro nás číslo mapující návštěvnost knihovny. Za loňský rok to bylo více než 71 tisíc návštěvníků. Zatímco návštěvnost knihovny rok od roku mírně stoupá, počet registrovaných čtenářů je více méně stabilní, výraznější nárůst, ale ani úbytek neregistrujeme,což je dobrá zpráva!. Zajímavým ukazatelem je také počet vypůjčených dokumentů. Domů si od nás naši čtenáři loni odnesli více než 177 000 dokumentů.

Která věková skupina mezi čtenáři převládá?

Co se týká věkové skladby našich čtenářů , stabilní je skupina nad 60 let, tvoří zhruba 1/3 z celkového počtu, silnou , shodně velkou skupinou jsou potom studující starší 15 let. Poslední třetinu pak tvoří ostatní – tedy děti do 15 let a dospělí do 60 let.

U obecních knihoven nelze nijak generalizovat, záleží na věkovém složení obyvatel obce. Většinou bych, ale je to můj osobní názor, viděla v návštěvnících knihoven tu starší generaci. Jsou ale obce, a už nejde o výjimky, kde například nová výstavba a tím i příliv mladých rodin s dětmi, vytvořil tlak na nové požadavky života obce a tím samozřejmě i na služby knihovny.


Neklesá počet čtenářů mladších patnácti let?

Právě v těchto letech ne. Trend sestupu byl výrazný cca v polovině 90.let, teď cca 4/5 let je situace více méně stabilní. Svou roli určitě hrají sociologické ukazatele – silné ročníky narozených dětí, ale svou roli hraje také cílená práce knihovníků dětského oddělení.

Jak se knihovna snaží přilákat nové čtenáře?

Připravujeme mnoho akcí, jejichž cílem je podpora dětského čtenářství.Například: Noc s Andersenem, Týden knihoven, Čtení pro maminky a šikovné tatínky. Pro dospělé chystáme setkání se spisovateli a ilustrátory . Potkat jste se u nás mohli třeba s Michalem Vieweghem, Petrou Braunovou, Renátou Fučíkovou, Věrou Řeháčkovou, Adolfem Dudkem. Aktuálně připravujeme besedu s Radkou Denemarkovou, držitelkou ocenění Magnesia Litera za knihu Peníze od Hitlera. A přivítat bychom chtěli letos při autorském čtení Jaroslava Rudiše, Jana Buriana a Jiřího Dědečka.

Zajímavá je také řada menších tematických výstav. V letošním roce už to byla výstava novoročenek kutnohorského grafika Jiřího Dostála či výstava zaměřená na tvorbu Josefa Kajetána Tyla. Právě probíhá výstava KNIHA KNIH, aneb poznejte bibli, kde mohou naši návštěvníci listovat například faksimilí středověkého rukopisu Velislavovy bible a ještě se dozvědět spoustu užitečných informací.

Další výstava bude cestopisná, jmenuje se, S kutnohoráky po světě. Cestovat budeme po Tádžikistánu a podařilo se nám pro naše čtenáře zorganizovat přednášku autora vystavovaných fotografií, cestovatele Jirky Dolejše.

Snažíte se spolupracovat se školami v regionu?

Spolupracujeme s téměř všemi kutnohorskými školami, ale také se školami v Křeseticích, Suchdole a Nových Dvorech. Do aktivit zapojujeme také jejich družiny, mateřské školky ústavy sociální péče (Barbora, Bartoloměj, Červený Hrádek). Zveme k nám také střední školy, dětský domov a navštěvujeme domovy důchodců.

Zásadou je, že ač rádi navštívíme děti přímo ve školách, alespoň jednou ročně chceme, aby navštívili oni nás (a znovu to u nás okoukli).

Myslíte, že dnes lidé méně čtou?

Ani v předchozí generaci nečetli zdaleka všichni, to je jen takový rádoby mýtus. Já chodila na základní školu v Nových Dvorech a se spolužačkou Martinou jsme byly z naší třídy jen dvě, které pravidelně navštěvovaly knihovnu. Psaný projev byl ale nedílnou součástí tehdejšího života. Dnes už tolik není. Nelze však říci, že je to jednoznačně špatně nebo dobře. Virtuální svět počítačů a dalších nových technologií psaný projev odsouvá a přináší požadavky na nové dovednosti. Vždyť i do knihoven se dnes nechodí jen pro knihy, všechny knihovny v republice mají od letošního roku povinnost bezplatného internetu pro své čtenáře, půjčování CD a DVD se také stává běžnou službou. O časopisech a novinách ani nemluvím.

Ale zpět k otázce, lidé nepřestávají číst, prostě někteří čtou a někteří ne. Knihy se kupují, půjčují. Konečně vydávání a prodej knih je velmi výnosný byznys, což má slova jen potvrzuje.

Co vás v současné době v kutnohorské knihovně trápí nejvíce?

Výrazně nás negativně limituje stávající objekt knihovny. Je malý, zastaralý a svým vnitřním stavebním uspořádáním zcela nevyhovující, plný dalších barier. Například pro maminky s kočárky, absence přednáškového sálku, málo místa pro čtenáře, knihy i knihovníky.

Autor: Martin Vaněk

Nahravá se anketa
7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 544 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20544 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: strojírenská výroba vysokého odborného stupně, obsluha 3 či 5 osého frézovacího centra. , POŽADUJEME:znalost práce s řídícím systémem, znalost čtení technických výkresů, znalost nástrojů a materiálů, znalost českého/slovenského jazyka - výhoda, nikoliv podmínka. , ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: , - 5 týdnů dovolené, - Dotované závodní stravování v budově společnosti, - Každoroční navyšování mezd, - Příspěvek na penzijní připojištění, - Příspěvek na dopravu, - Pololetní odměny na dovolenou a vánoční svátky, - Zajímavé příplatky za směny, - Podpora profesního růstu, - Příjemná pracovní atmosféra, - Firemní akce. Pracoviště: Wikov sázavan s.r.o., Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Petra Vaňkátová, +420 720 958 275. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 20 000 Kč Stavební instalatéři Instalatér - topenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na pozici instalatér - topenář., Požadujeme: vyučení v oboru, kurz a praxe ve sváření/letování, řidičský průkaz sk.B, spolehlivost, důslednost, samostatnost, pracovitost., Nabízíme: zaměstnanecké benefity, dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené. Nástup možný po dohodě., Kontakt: L.Svobodová, vedoucí TO - tel 602 214 572, email: lenka.svobodova@nemkh.cz. Pracoviště: Oblastní nemocnice kolín, a.s., nemocnice středočeského kraje, nemocnice kutná hora, Vojtěšská, č.p. 237, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Lenka Svobodová, +420 327 503 228. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 24 500 Kč Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Seřizovač strojů (vhodné i pro zámečníky a automechaniky). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POJĎ PRACOVAT TAM, KDE DOBROU PRÁCI OCENÍ!!!, Co vás čeká: Na této pozici bude Vaším úkolem především seřizování licích strojů dle požadavků výroby a nasazování nástrojů a forem na lisy. , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít: vzdělání technického směru a praxe na stejné nebo obdobné pozici výhodou, samostatnost, pečlivost., Co vám můžeme nabídnout: stabilní zázemí nadnárodní společnosti, každoroční valorizace platu, , 5 týdnů dovolené, příspěvek na dětský tábor, práci s nejmodernějšími technologiemi v příjemném prostředí, dotované závodní stravování, placené vzdělávání, firemní akce., Volné víkendy!. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030. Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 500 Kč Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech Obsluha CNC obráběcích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Obsluha CNC obráběcích strojů, Požadujeme: vzdělání – SOU, manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost, práce ve směnném provozu (za příplatek)., Pracovní pozice: obsluha CNC stroje pro obrábění Al odlitků, samostatné měření obrobků a ukládání do přepravních beden - zaučíme, celkový dohled nad pracovištěm, vhodné také pro ženy a absolventy., Nabízíme: stabilní zázemí nadnárodní společnosti, každoroční valorizace platu, 5 týdnů dovolené, práci s nejmodernějšími technologiemi v příjemném prostředí, dotované závodní stravování, placené vzdělávání, firemní akce.. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Eva Krajčírová, +420 731 156 570.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projektový den Ať žijí duchové v Mateřské škole 17. listopadu v Kutné Hoře.
12

OBRAZEM: Děti se převlékly za strašidla

Dánský soubor Skjern Garden v Kutné Hoře.
31

OBRAZEM: Dánský orchestr Skjern Garden zavítal do Kutné Hory

KRÁTCE: Výročí republiky oslaví v zámeckém divadle

Žleby - Doležalovo kvarteto spolu s herečkou Valérií Zawadskou vystoupí v historickém divadle na žlebském zámku. Koncert je věnovaný 100 letům založení Československa. Během večera budou čteny výňatky z korespondence manželky Tomáše Garriqua Masaryka Charlotty a také jejich dcery Alice.

V Kutné Hoře oslaví svátek studentů a demokracie

Kutná Hora - Svátek studentů a demokracie se bude v Kutné Hoře slavit v sobotu 17. listopadu, tedy v den, který je spojen se dvěma událostmi moderních českých dějin, při nichž hlavní roli hráli studenti českých vysokých škol. 

Kaštanobraní je letos na Čáslavsku poznamenáno suchem

Čáslavsko/Železné hory – Kaštanobraní na Čáslavsku, konkrétně na Železných horách je letos poznamenáno extrémním suchem. Kaštanů je málo a navíc jsou o třetinu menší, než v loňském roce, kdy byla úroda nadprůměrná. Ale „skalním“ gurmánům, tedy milovníkům dobrého jídla to vůbec nevadí, pečené jsou stejně dobré, jen jejich loupání je pracnější.

Kraj schválil ještě šedesát žádostí o kotlíkovou dotaci. Další šance příští rok

Kutnohorsko - Ještě šedesátku žádostí v celkové hodnotě 6,5 milionu korun schvalovala krajská rada. Stalo se tak v rámci druhé výzvy, kdy mohou lidé žádat o peníze na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT