Své o tom ví například v Tupadlech, kde kropili vodou z potoka, ale tomu je teď konec. „Ještě donedávna jsme k zalévání hřiště využívali přírodní zdroj vody, sousední potok. Ten je ale více než týden úplně vyschlý, takže zavlažování neřešíme, respektive nemáme jak. Ačkoliv stav hřiště v Tupadlech patří k těm lepším na okrese, protože je v těsném sousedství potoka a dostává se k němu spodní voda, uvidíme, co bude dál. Příroda nám v tomto směru příliš nakloněná není,“ uvedl trenér TJ Star Tupadly Karel Mikeš.

Podle něj se s podobnou situací v klubu ještě nesetkali. „Záleží na tom, jak se k tomu postaví fotbalová asociace, jestli třeba uvolní nějaké dotace. Samozřejmě ale záleží na majetkových vztazích, jestli je hřiště v majetku obce či soukromníka,“ vysvětlil Mikeš s tím, že v Tupadlech už se na řešení domluvili s vedením obce. Předpokládají totiž, že se podobné sucho bude do budoucna opakovat.

„Domluvili jsme se na vrtání studen, které pro nás budou sloužit jako zdroj vody v případě, že potok znovu vyschne,“ dodal Mikeš.

Podobně jsou na tom fotbalisté v Červených Janovicích. Hned vedle hřiště sice stojí požární nádrž, ale vodu nelze využívat, protože musí být zásoba pro případ výjezdu hasičů. „I kdybychom ji ale využívat mohli, vydržela by nám zásoba tak na dva tři dny, protože nádrž nemá žádný přítok. Takže nezaléváme, trávník už je úplně žlutý,“ uvedl předseda a jednatel Tělovýchovné jednoty Sokol Červené Janovice, oddíl kopané Radek Vavřina.

V klubu prý uvažovali o tom, že by do areálu hřiště přivedli obecní vodovod, který tam doposud chybí, ani to by prý ale nebylo řešením. Důvod? Na takové množství vody, kterou by používali k zavlažování hřiště, by klub nenašel peníze. „Podobnou situaci už jsme zažili v roce 2015, tehdy bylo sucho a horko celé prázdniny. Na konci srpna ale začalo pršet, napadlo kolem sto milimetrů srážek během pár dní a to trávník na fotbalovém hřišti zachránilo,“ zavzpomínal Vavřina.

Podle něj teď bude záležet na tom, jak bude počasí pokračovat. „Pokud do konce prázdnin zaprší, nemusela by situace být tak tragická. Pokud ale bude suchý i podzim, může se stát, že trávník na hřišti nezůstane žádný,“ doplnil Vavřina.

Situace není lepší ani v Miskovicích. „Je to tragédie, sucho, trávník žlutý, zalévat není čím. Co s tím budeme dělat, ale v tuhle chvíli vůbec netuším,“ uvedl vedoucí mužstva SK FK Miskovice Jiří Bachtík. Podobně je na tom kupříkladu fotbalové hřiště v Klukách, Štrampouchu a dalších obcích na okrese. Podle všeho to ale vypadá, že se vedení jednotlivých klubů může jen modlit, aby zapršelo.

Pomoc ze strany Okresního fotbalového svazu Kutná Hora je totiž v nedohlednu. Důvod je prostý: chybí peníze. „Nemáme peníze ani na financování základního chodu a v současné době se teprve řeší, jak se peníze z Fotbalové asociace České republiky dostanou na jednotlivé okresy. Takže ačkoliv bychom jednotlivým oddílům velmi rádi pomohli, nemáme jak,“ uvedl předseda výkonného výboru Dušan Roubíček.

Podle něj existuje dotační program Zelený trávník, z nějž řada klubů vybudovala závlahový systém. Tři roky už ale nebyl vypsán. „Na druhou stranu je třeba vzít na vědomí finanční stránku takového zavlažování. Zvýšené náklady jsou nejen za spotřebovanou vodu, ale také třeba za elektřinu. Když se trávník zavlažuje čtyři až šest hodin denně a po celou dobu jede čerpadlo, je to na účtech za elektřinu znát,“ uzavřel Roubíček.

O něco lépe jsou na tom jen ve městech. Například v Kutné Hoře využívá zdejší fotbalový klub nedalekého Lorčáku. "Vody je málo a vím, že fotbalová hřiště po okolí jsou spálená. My máme výhodu nedalekého rybníku, ze kterého zaléváme," uvedl Zdeněk Knap.

I v Čáslavi hřiště občas zalévají, i když situace prý také není veselá. "Není to úplně ideální, ale alespoň občas můžeme zalévat, využíváme městskou vodu," uvedl Václav Vondra z FK Čáslav.