Rozmary počasí přidělávají starosti zejména zemědělcům na polích. V sadech jsou problémy menší, na vinicích zatím žádné.

„Sucho nás trápí, ale ještě ne v takové míře jako na polích, tam je to akutnější,“ uvádí agronom Jan Šenk ze sadů v Bílém Podolí. „Zatím to u nás vypadá na průměrnou úrodu,“ sdělil Šenk.

U čeho je ale už nyní jistá podprůměrná úroda, jsou meruňky, a to kvůli mrazům, které překvapily v únoru a ještě i v březnu. „Sucho má zatím vliv pouze na mladé výsadby. U vzrostlejších stromů by se nedostatek vody projevil, pokud sucho bude ještě pokračovat,“ vysvětlil Šenk.

Jiří Vaníček, jednatel sadů ve Svobodné Vsi vidí jako větší problém právě dubnové nadprůměrné teploty. „Všechny stromy vykvetly najednou, takže včely nestíhaly opylovat. Proto v některých úsecích očekáváme horší úrodu právě kvůli neopylení.“

A co všechno musí sadaři během května stihnout? Čeká je prý prořezání a vylamování ovocných stromů. Stromy je nutné také chemicky ošetřit. „Nyní ošetřujeme proti škůdcům a proti strupovitosti,“ uvedl Vaníček.

Jak již bylo řečeno, mnohem větší vliv mají teploty i srážky na úrodu na polích. „Počasí způsobuje opravdu velký problém. Je extrémní sucho,“ stěžuje si agronom Miroslav Pospíšil ze zemědělského družstva na Kačině. „Očekáváme, že nebude zelí, protože na poli nemáme závlahy. Špatné to bude i s cibulí. Jak to dopadne s cukrovkou, se ještě uvidí, ta je totiž na vodu náchylná v dalším období,“ povzdychl si.

Podobně jsou na tom také v Úmoníně. Tam sice minulý týden trochu napršelo, dle slov ředitele Josefa Duška je ale zalitá pouze polovina polí. „Suchem a teplem budou poznamenány jařiny, ozimy, obiloviny a řepka,“ vyjmenoval. Kukuřice prý zatím poznamenána není. „Teď v květnu děláme senáže vojtěšek na krmení krav a u nich jsou už propady ve výnosu konkrétní. Výnosy jsou o 20 až 25 procent nižší,“ spočítal Dušek.

Počasí zatím vrásky na čele nedělá vinařům. „Porosty jsou sice menší, ale žádné škody zatím nejsou viditelné,“ podotkl Lukáš Rudolfský z Vinných sklepů Kutná Hora. „Ba naopak, vegetačně jsme 14 dní v náskoku.“ Přesto práce na vinicích neustávají. „V průběhu května je nutné očistit kmínky a vylámat letorosty, které by pak zbytečně odčerpávaly živiny,“ vysvětlil Rudolfský.