Původně zamýšlená Zeměloď, která měla stát na Zelené Hoře na Žižkově, vyvolala na konci loňského roku ostrý konflikt. Energeticky soběstačný dům měl stát na volně přístupném, avšak soukromém pozemku v bezprostředním sousedství zástavbové zóny. Měl být postaven mimo jiné z prázdných skleněných lahví nebo z pneumatik, které členové sdružení na místo navezli. Zdejší obyvatelé projekt kritizovali nejen z důvodu stavebního materiálu. Měli výhrady i k postupům, s jakým byl projekt prezentován a hlavně proti vybranému místu. Nakonec proti stavbě Zemělodi sepsali petici, která nasbírala 700 podpisů. Konflikt pokračoval posléze při veřejné debatě na Gymnáziu Jiřího Ortena, kde proti sobě obě znesvářené strany stanuly.
Od té doby uplynulo více než čtvrt roku. Mezitím byl protest občanů na městě zamítnut mimo jiné s tím, že Denemark má všechna potřebná stavební povolení. Členům petičního výboru zároveň zdejší stavební úřad odmítl možnost nahlédnout do celého spisu. „Slíbená projektová dokumentace doposud nebyla zveřejněna," uvedl jeden ze členů petičního výboru Václav Myřátský. Petiční výbor se tak odvolal na Středočeský kraj, kde se svou stížností uspěl.
Na druhé straně „barikády" Denemark změnil název projektu a ze Zemělodi se stal Zemědům, z vedení sdružení odstoupil Martin Starý a pneumatiky z pozemku zmizely. Jinak byl kolem záměru zdánlivě klid. Až minulý týden se na zasedání zastupitelstva zeptala na jeho osud zastupitelka a členka osadního výboru Vrchlice Žižkov Dana Vepřková. Uvedla, že na jednání výboru v dubnu bylo přislíbeno, že do konce dubna dostanou aktéři schůze další informace ohledně Zemělodi, respektive Zemědomu. Na zastupitelstvu na začátku května poukázala na to, že už termín uplynul a dotázala se, co se s projektem nyní děje. „Pracuje se na tom. Říkal jsem, že se pokusím do konce dubna, ne že to bude do konce dubna," odpověděl ji tehdy starosta Martin Starý, s tím, že pokud to bude možné, představí Denemark svůj záměr blíže na zítřejší akci.
Členové sdružení ale již teď odhalili některé detaily. V první řadě potvrdili, že nově zamýšlený nízkoenergetický dům nebude stát tam, kde měla být Zeměloď. Stavba se posune směrem k nedalekým tenisovým kurtům. Jako důvod uvedli, že chtějí vyjít vstříc přání místním občanům a také zachovat prostor na zdejší stráni pro sáňkování. Nízkoenergetický dům by měl mít kapacitu dvacet šest lidí a nebude připojen na elektřinu a vodu. „To bude přivedeno na pozemek pro případ, že se zde budou konat větší akce," doplnil Pavel Novák. Podle něj je nyní již vypracována architektonická studie tak, aby mohl být vytvořen nový projekt. „Na něj, ačkoliv bychom nemuseli, podáme novou žádost o stavební povolení," zdůraznil předseda Denemarku. Pokud vše půjde podle plánu, který občanské sdružení Denemark má, začne se nízkoenergetický dům stavět ještě letos v létě.