Václav Moravec se narodil roku 1926 v Čáslavi do rodiny, která rozhodně nebyla „tuctová“. Jeho otec, také Václav, byl lékárníkem a za války poskytoval léky rodinám vězněných. Jako člen odbojové skupiny Obrana národa byl zatčen a zbytek války prožil ve vězení. Jeho strýcem byl generál František Moravec, spoluautor plánu na odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Václav Moravec.Václav Moravec.Zdroj: Vladimír HavlíčekVáclav Moravec byl roku 1943 povolán na práci do Německa, po návratu odmaturoval a začal učit na různých učňovských školách. Byl sledovaný Státní bezpečností. Ta ho nutila odejít na Západ, navázat kontakt se strýcem, generálem Moravcem, a podávat o jeho činnosti zprávy. Odmítl, i za cenu perzekucí.

V roce 1968 organizoval podpisovou akci proti okupaci. V roce 1990 začal pracovat na rehabilitaci svého strýce. Zařídil mu navrácení hodnosti, kterou mu komunisté odňali. Dále pro něj získal Řád Milana Rastislava Štefánika in memoriam. Přes vysoký věk byl aktivní v oblasti kultury, historie či chovatelství zvířat. Jeho příběh je zaznamenán ve sbírce Paměť národa.

Do Zruče nad Sázavou se vrátily farmářské trhy.
OBRAZEM: Keramika, vína i koření. Do Zruče nad Sázavou se vrátily trhy

Václav Moravec má zásluhu na instalování stolpersteinů, tedy kamenů zmizelých v Čáslavi. To jsou speciální kameny s mosazným povrchem, které se instalují na chodník před dům, kde žila oběť holocaustu. V chodníku jsou umístěny proto, aby o ně lidé zavadili očima a sklonili se k přečtení textu. Jeho kamarád Miloš Eisner, zvaný Minka, totiž zemřel v koncentračním táboře.

Václav Moravec se od války snažil, aby se na kamaráda a jeho rodinu nezapomnělo. Díky společnému úsilí Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a města Čáslav se mu přání v loňském roce vyplnilo. Kameny byly slavnostně instalovány v ulici 28. října, kde bydlela rodina Eisnerových.

Stopa Václava Moravce je nesmazatelná, jeho odkaz je věčný. Jeho činy a život jsou nám inspirací.