Z celkového počtu 2005 kandidátů tak ženská jména zabírají zhruba třetinu listin. Mužů se do voleb naproti tomu hlásí 1332.
Oproti roku 2010, ve kterém probíhaly poslední komunální volby, si tak občané budou moci vybírat z menšího počtu kandidátů i kandidátek. V roce 2010 bylo totiž na listinách celkem 2027 jmen, ženy opět tvořily přibližně třetinu ze seznamu 636.
V kutnohorském okrese se pokusí zastupitelská křesla získat nejvíce žen ve věkové kategorii nad 60 let. Jejich počet se vyšplhal až na 111. O osm méně kandidátek je ve věku mezi 40 a 44 lety. Třetí nejpočetnější skupinu tvoří ženy ve věkové kategorii 45 až 49 let, kterých je 93. Dokonce devět kandidujících žen se vešlo do věkového limitu devatenácti let, což je o pět více než ve volbách v roce 2010.
Situace ve městech Kutnohorska
Čáslavskou kandidátku letos tvoří 56 žen a 92 mužů. V minulých volbách byla čísla menší na obou stranách, žen se zúčastnilo 47 a mužů 78. Ve Zruči nad Sázavou letos kandiduje 74 mužů a 32 žen, v minulých volbách bylo rozložení podobné. Žen bylo 24 a mužů 51. Celkový počet kandidátů je jen o jednoho vyšší než v roce 2010.
V Kutné Hoře se za měsíc do boje o zastupitelská křesla pustí 297 občanů, z toho tvoří třetinu ženy. Rozložení sil je 101 ku 196 ve prospěch mužů. V Uhlířských Janovicích je dokonce rozdíl mezi počtem mužů a žen ještě výraznější. Z 90 jmen je 70 mužských a pouze dvacet ženských. Ve všech čtyřech výše zmíněných městech dosud nejvyšší zastupitelskou funkci vykonávají muži.
Rozdílné je také věkové rozvrstvení všech kandidátů. Nejnižší věkový průměr mužů i žen má Čáslav, necelých 47 let. Kandidují zde také tři z devíti nejmladších žen. Hned za Čáslaví je Kutná Hora s věkovým průměrem téměř 49 let. Následují Uhlířské Janovice s 53 lety. Zruč nad Sázavou je se svými průměrnými 54 lety na čtvrtém místě. Uhlířské Janovice i Zruč nad Sázavou o několik let překračují republikový průměr, který je necelých 46 let.
Jak je to v malých obcích…
Přestože se může při pohledu na městské kandidátky může zdát, že je rozdělení kandidátek z genderového hlediska vyrovnané, tak v menších obcích na Kutnohorsku existují listiny, na kterých převažuje jen jedno pohlaví. Ne vždy se ale jedná o muže.
U několika zastupitelstev je však už nyní jisté, že v nich zasednou jen muži. Například v Bludově a Dolní Pohledi jsou na listinách zapsaná samá mužská jména. Opakuje se zde situace z roku 2010, ve kterém také žádné ženy neprojevily zájem o zastupitelský post.
V Bratčicích se situace oproti minulým volbám znatelně proměnila. Obyvatelé letos nebudou mít šanci si zvolit ženskou zástupkyni, v roce 2010 mohli vybírat ze šesti.
Po jedné ženě na kandidátce mají například v Bernardově, Vinařích nebo Bramborách. Ve Vinařích a Bramborách mají dokonce úplně stejný počet i mužů, celkem kandiduje devět zájemců.
V Chotusicích je situace opačná. Z celkového počtu patnácti kandidátů je devět žen a šest mužů. Chotusice měly více ženských kandidátek i ve volbách v roce 2010, ze čtrnácti jich bylo osm. Obdobná situace je i ve Zbýšově, kde ženy nad muži vedou o čtyři místa. Z celkového počtu šestnácti kandidátů je zde deset žen a jen šest mužů.