VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra k lékaři nechoďte, ordinace zůstanou zavřené

Kutnohorsko – Lékaři a ambulantní specialisté se chystají 18. října, tedy zítra, zavřít na jeden den své ordinace. Důvod je jasný. Chtějí tak protestovat proti byrokracii a nedostatečnému financování svých praxí. Pokud nebude lékařům v budoucnu vyhověno, jsou připraveni zavírat své ordinace opakovaně a dokonce i na delší dobu.

17.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Zítra zůstanou nejčastěji zavřené pravděpodobně ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. „Minulý týden jsme se domluvili s ostatními praktickými lékaři pro děti, že protest podpoříme. V ordinaci sice budeme přítomní, ale nebudeme poskytovat běžnou péči, zasáhneme pouze v situaci, kdy by mohlo dojít s ohrožení zdravotního stavu.

Poslední kapkou pro naše rozhodnutí bylo vystoupení paní náměstkyně ministerstva zdravotnictví na ČT 1,” uvedl kutnohorský lékař Bohuslav Procházka. Ten za dětské praktiky také shrnul hlavní důvody středečního protestu. „Jedním z důvodů je zavedení povinného elektronického receptu, což ve skutečnosti znamená, že nelze napsat recept při návštěvě u pacienta, recept nemůže napsat lékař doma, při nemoci, platí to pro lékařky na mateřské dovolené či kolegy důchodce,” vyjmenoval Procházka s tím, že recept nepůjde předepsat v řadě venkovských ordinací, kam lékaři jezdí například jednou týdně a které nejsou vybaveny nutnou počítačovou technikou.

Zde to prý může znamenat i ohrožení existence těchto ordinací a tím pádem i dostupnosti primární lékařské péče asi pro 200 000 občanů ČR. Dalším důvodem protestů je podle lékařů zavedení EET. “Je to pouze velká časová, organizační a finanční zátěž, bez konečného efektu. Devadesát osm procent všech příjmů ordinací jde cestou zdravotních pojišťoven a ty nelze nijak skrýt,” vysvětlil Procházka. Za ostatní výkony dostávají všichni pacienti účtenky. Nová úhradová vyhláška sice není hlavním důvodem protestů, dokresluje ale situaci, kdy veškeré finance jsou směřovány do nemocnic, přestože je v celém světě jasný trend zabezpečení maxima lékařské péče v ambulancích. Příčinou tohoto stavu prý může být fakt, že všichni poslední ministři byli řediteli fakultních nemocnic.

Jednou z lékařek, která se do středečního protestu zapojí, bude praktická lékařka pro děti a dorost v Uhlířských Janovicích Karla Nešporová. „Ve středu 18. října budu ale v ordinaci přítomna pro naléhavé případy,“ uvedla Karla Nešporová. Tu ve zdravotnictví trápí narůstající administrativa. „Proti elektronizaci ve zdravotnictví nic nemám, sama jsem začala používat e-recept. Zjišťuji ale, že spousta věcí není dotažených, je nedomyšlených,“ dodala lékařka z Uhlířských Janovic. Dříve prý byla v některých situacích možná domluva s lékárnou, pacient lék dostal a vše se vyřídilo. „U elektronického receptu, pokud například lékárna daný lék nemá, nemůže vydat jiný lék stejného složení, protože to e-recept neumožňuje,“ upřesnila.

Pacient si poté pro daný lék musí dojít, možná i dojet do ordinace pro jiný recept a objíždět lékárny. „Chybí doplňující vyhláška, a to má být povinnost e-receptu pod sankcí od 1. ledna 2018. Dále by se měla rozšířit možnost preskripce některých léků pro praktické lékaře,“ dodala. To je zvláště problém ve vesnických obvodech, kde si lidé pro některé léky musí dojet až do města ke specialistovi.

Do protestu se kromě dětských praktiků podle všeho zapojí i ostatní ambulantní lékaři. O zapojení do protestu uzavřením své ordinace nyní velmi vážně uvažuje i praktický lékař Miroslav Nulíček z Čáslavi. „Ještě rozhodnut nejsem,“ uvedl Miroslav Nulíček. Jemu v současné době nejvíce vadí plánovaná povinnost vystavování receptu elektronicky a neposkytnutí dostatečné podpory při jeho zavádění. „V ideálním případě bych si představoval tým Státního ústavu pro kontrolu léčiv či jinou instituci, která by v předstihu objela ordinace od obce k obci a vyřešila v daném místě všechny technické problémy od připojení k internetu po podepisování e-receptu oběma certifikáty,“ podotkl čáslavský lékař.

Pokud ví, nic takového se neplánuje. „Obdobný postup bych považoval za férový i při následném zavádění elektronické evidence tržeb (EET), a to pochopitelně nejen v provozovnách zdravotních služeb,“ dodal Nulíček. Do protestu se tuto středu zapojí také praktický lékař Josef Nádvorník ze Zruče nad Sázavou. Dětská lékařka Helena Nosilová z Čáslavi bude ve středu ordinovat, k protestu se ale připojí letáčkem, na kterém je napsáno „Vážení pacienti, míra mojí trpělivosti přetekla!“

Autor: Hana Kratochvílová, Diana Kovandová

17.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Kosmetička, vizážistka 12 200 Kč

Kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Plynulá vietnamština výhodou, pedikúra výhodou., Týdenní úvazek 37,5 - 40., Náplň práce: péče o přírodní nehty, modelování umělých nehtů, depilace, ošetřování pokožky rukou. , Požadujeme: pečlivost, zodpovědnost a kreativnost., Nabízíme: stravování a jiné zaměstnanecké benefity. , V případě zájmu zašlete životopis na uvedený e-mail, nebo volejte každý pátek od 15:00 do 17:00, nebo se dostavte osobně na pracoviště. , Místo výkonu práce: nám. Jana Žižky z Trocnova 100/23, Čáslav. Pracoviště: Thi út do, nám. Jana Žižky z Trocnova, č.p. 100, 286 01 Čáslav. Informace: Thi Út Do, +420 773 779 228.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 20 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadleny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se drobné opravy a úpravy prádla a pracovním oděvů našich zákazníků., Vhodné na plný pracovní poměr nebo dohodou, vhodné i pro důchodce., V případě zájmu volejte v době 8-18hod, případně se osobně dostavte na místo výkonu práce: , Nad Rezkovcem 1114, Čáslav. Pracoviště: P-mm s.r.o. p2, Nad Rezkovcem, č.p. 1114, 286 01 Čáslav. Informace: Miroslav Malina, +420 602 405 429.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV, manipulant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: manipulace s nářadím pomocí vysokozdvižného vozíku. , Požadujeme: střední odborné vzdělání (vyučen), manuální zručnost, technické myšlení a zodpovědný přístup, průkaz VZV - podmínkou., Nabízíme: závodní stravování, roční valorizace platu, možnost kariérního růstu, 5 týdnů dovolené, příspěvky na dětské tábory, sportovní a kulturní akce, odměny za doporučení nového zaměstnance, zázemí nadnárodní, moderní a dynamicky se rozvíjející společnosti.. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy Referenti 18 810 Kč

Odborní pracovníci hospodářské správy Referenti dopravy na úseku správních činností - zařazen v Odboru dopravy a silničního hospodářství, MěÚ Kutná Hora. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky MěÚ Kutná Hora: , - ukončené minimálně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu - výhodou , je vzdělání v oboru právo (§ 111 odst. 1 a 2 zákona č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za , přestupky a řízení o nich), , - vítána je zkouška odborné způsobilosti podle zákona č. 250/2016 Sb.- provedená u MVČR,, - řidičské oprávnění minimálně pro skupinu "B",, - samostatnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, odpovědnost,, - organizační a komunikační schopnosti,, - výhodou je: praxe ve státní správě na obdobných pracovních pozicích,, - orientace v právních předpisech týkajících se - zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za , přestupky a řízení o nich, zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, vše ve znění pozdějších , předpisů,, - vysoké pracovní nasazení,, - uživatelskou znalost práce na PC - Word, Excel, Outlook, internet. , Všechny bližší informace (předpoklady, požadavky) k obsazení tohoto pracovního místa jsou zveřejněny ve vyhlášeném výběrovém řízení. Přihlášku s dalšími požadovanými dokumenty uchazeči doručí na adresu: Městský úřad Kutná Hora, oddělení personální a krizového řízení, Havlíčkovo náměstí 552/1, 284 01 Kutná Hora do 13.7.2018 včetně poštou nebo osobně v obálce na podatelnu Městského úřadu Kutná Hora. Obálku označí: "Neotvírat Výběrové řízení na pracovní pozici referent dopravy na úseku správních činností MěÚ Kutná Hora"., Stručný popis pracovní činnosti:, Referent dopravy na úseku správních činností řeší, projednává, rozhoduje, a uděluje sankce za přestupky proti zákonu č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, proti zákonu č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, proti zákonu č. 168/1999 Sb. o povinném pojištění motorových vozidel, proti zákonu , č. 56/2001 Sb. o technické způsobilosti vozidel na pozemní komunikaci - vše ve shodě se zákonem č. 500/2004 Sb. správní řád, všechny uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů. , Nabízíme: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění., Mzda: podle zápočtu doby odborné praxe + příplatky podle zákoníku práce., Místo výkonu práce: Kutná Hora.. Pracoviště: Město kutná hora, Havlíčkovo náměstí, č.p. 552, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jaromír Ďoubal, +420 327 710 310.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Druhá hokejová liga má nový model

Městské hry pokračovaly házenou prvního stupně.
34

OBRAZEM: O další cenné kovy se bojovalo v házené

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Dotaci na Čapí hnízdo prý firma dobrovolně vrátí

Střední Čechy – Ke zlomu zřejmě dospěje handrkování o dotaci na výstavbu multifunkčního kongresového centra na Benešovsku, označovaného jako „farma“ Čapí hnízdo a spojovaného se jménem současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten kvůli okolnostem získání dotace z Regionálního operačního programu v roce 2008 čelí společně s dalšími šesti lidmi včetně nejbližších členů rodiny trestnímu stíhání (původně byla dokonce stíhána 11členná skupina). Kauza, která je zatím na úrovni vyšetřování vedeném hospodářskou kriminálkou pražské policie, vyvolává značný rozruch na české politické scéně.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 18. do 24. června naposledy rozloučí se svými blízkými.

Počet Středočechů vzrostl podle statistiků o 3421

Střední Čechy – Střední Čechy zůstávají nejlidnatějším krajem v rámci republiky. Nejnovější údaje Českého statistického úřadu za první kvartál letošního roku připomínají, že k 31. březnu měl kraj 1 356 216 obyvatel. Alespoň pokud jde o lidi, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu; ve skutečnosti je těch, kteří mají ve středních Čechách domov, více.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT