Podle vyjádření Karla Švarce z firmy Lešenářské Práce Švarc, který byl ve chvíli zřícení přímo na místě, se žádnému z šesti dělníků nic nestalo, všichni byli zrovna na druhé straně budovy.

Na místo okamžitě dorazili pracovníci stavebního úřadu a vyzvali k zastavení stavby a zamezení přístupu osob do blízkosti stavby. V současné době probíhají intenzivní jednání ve věci zabezpečení a stanovení dalšího postupu prací.

Jak uvedl kutnohorský starosta Josef Viktora, město se zasadilo o to, aby majitel objektu začal řešit jeho statiku. „Přiznám se, že mě to zaskočilo. Jak je možné, že tam dělají dělníci a spadne zadní stěna?“ zeptal se.

Statik, který dorazil na místo, ale vyhodnotil pád stěny jako konstrukční vadu. „Odborníci zkontrolovali okolní domy, které na to navazují, z hlediska statiky nehrozí, že by tam došlo k nějaké další škodě,“ dodal Josef Viktora. Informací dle slov starosty ale bylo pomálu – událostí a dalším postupem se chce zabývat vedení města v pátek 21. srpna.

Bývalý hotel Černý kůň byl v minulosti nabízen k prodeji za 30 milionů korun. Hotel Černý kůň je součást památky Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Budova středověkého původu ale dlouhodobě chátrá, v roce 2013 nechala majitelka zazdít všechna okna do Kollárovy ulice. Kvůli havarijnímu stavu požádala o možnost demolice domu, to jí ale památkáři nepovolili.