ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„V květnu byly spuštěny nové webové stránky, tvoříme komunitu na sociálních sítích. Prostřednictvím hry chce turistická oblast nabídnout tuzemským turistům možnost poznat dosud neprobádaná místa, pobavit se a zažít na cestách s dětmi i trochu dobrodružství,“ prozradila místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN – Šance pro Kutnou Horu) s tím, že chtějí pozvat návštěvníky i do míst, která nejsou tolik známá a je třeba k jejich objevování věnovat více času.

„Úplnou novinkou připravovanou na letní sezónu a babí léto je hra. Hrou chceme zaujmout především rodiny s dětmi, které k nám přijedou strávit část letošních prázdnin. Dobrodružné putování po Kutnohorsku a Kolínsku, jak jsme hru nazvali, odstartujeme už 27. června. Hráči budou až do konce října cestovat po naší oblasti, sbírat razítka a luštit tajenku. V listopadu pak proběhne slosování o zajímavé ceny,“doplnila místostarostka.

Více informací se zájemci o hru dozvědí na webových stránkách a na sociálních sítích, kde pravidelně informujeme o novinkách a zajímavých tipech pro turisty. Dobrodružné putování bude mít celkový rozpočet zhruba 70 tisíc korun. Veškeré odměny, které obdrží vylosovaní hráči po skončení hry, jsou získané od partnerů.

Do konce června by měl být také dokončen park pod Vlašským dvorem, neboli Breuerovy sady, které budou jistě velkým lákadlem jak pro místní obyvatele, tak i pro návštěvníky našeho města. Velká travnatá plocha může posloužit jako místo pro odpočinek nebo pro piknik a centrální část s vodními tryskami zase pro příjemné osvěžení během parných letních dní.

O program pro letošní sezónu cestovního ruchu v Kutné Hoře se ale zároveň  stará Průvodcovská služba a Oddělení cestovního ruchu a marketingu, které kupříkladu připravilo možnost vypůjčit si v Informačním centru na Palackého náměstí nové Kutnohorské kolo za velmi přijatelnou cenu, zdarma dostanou k zapůjčení cyklomapu a kutnohorský multifunkční šátek.

Zruč nabízí expozici Příběh řeky Sázavy

Jaké projekty na podporu cestovního ruchu a přilákání turistů připravili ve Zruči nad Sázavou, prozradila vedoucí městského odboru kultury, školství a sportu Martina Fialová. Začala expozicí Příběh řeky Sázavy, která je primárně určená všem, kdo jsou hraví a chtějí se něco dozvědět, a která se nachází jen několik metrů od zámku.

"V rámci zábavně-výukového programu chceme nenásilnou interaktivní formou probudit v dětech zájem o přírodu a ekologii současně. Pomocí krátkého filmu ukazujeme, jak se po staletí cítí sama řeka Sázava, jak bojuje s odpadky všeho druhu, připomínáme stará zaniklá řemesla na řece, jako je například hamerník, vorař, ledař nebo pradlena, a upozorňujeme i na funkci řeky jako zajímavé rekreační oblasti," přiblížila Martina Fialová.

Pomocí sluchátek k návštěvníkům každá postava z dávno minulých dob promluví a na obrovském panelu na stěně zájemci objeví, kdo všechno žije u řeky a koho tam mohou vidět nebo potkat. Podrobnosti zájemci naleznou ZDE.

To ale není jediná zručská aktivita turisty pro letošní rok. "Připravujeme a renovujeme pro venkovního turistu rozlehlý zámecký park, kde bude moci posedět, projít se nebo si dát výbornou horkou kávu nebo si v infocentru, které je v průjezdu zámku zakoupit nanuka nebo upomínkové předměty. Chystáme a dozařizujeme zámecké místnosti, které se tak nově zaskví svou krásou. Chystáme se posílit i obsluhující personál, abychom vyhověli všem zájemcům o naše expozice. Zámek máme otevřený od pondělí 25. května, tak že se na všechny moc těšíme," doplnila Martina Fialová s tím, že na novou expozici Příběh řeky Sázavy a na ostatní projekty bylo v rozpočtu města vyčleněno 100 tisíc korun.

Čáslav láká na mimořádné památky

Turismus v Čáslavi je dlouhodobě orientován na domácí návštěvníky a liší se i svým sezónním a prakticky výhradně individuálním charakterem.

„Město bohužel nemůže napřímo konkurovat tradičním destinacím, jako jsou sousední Kutná Hora, či zámky Kačina a Žleby. Snažíme se proto snaží oslovit zájemce alternativní nabídkou kombinující možnost pobytu v klidném prostředí tradičního historického středočeského města s řadou mimořádných památek: dochované středověké hradební pásmo, kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží, architektonicky unikátní čáslavská synagoga, moderní expozice Národního zemědělského muzea, raritní dobová expozice Městského muzea, ale také širokou širokou škálou otevřených sportovišť, cyklostezek, kondičních a turistických tras v blízkém okolí, zajímavým sezónním kulturním programem a kvalitními službami,“ vyjmenoval mluvčí čáslavské radnice a člen rady města Filip Velímský.

Kromě dlouhodobých investic do údržby a obnovy městských památek, například Dusíkova divadla či hradebního pásma, výstavby již zmíněných sportovišť a cyklotras, vidí město potenciál zejména v nabídce nových kulturních a společenských akcí.

V letošním roce došlo, kvůli pandemii Covid-19, k přesunutí většiny plánovaného programu na podzim (září - říjen), kdy by se měl uskutečnit také první ročník městem podpořeného festivalu Formanova Čáslav s vystoupením Divadla bratří Formanů na scéně zbudované přímo na čáslavském náměstí, dále v rámci doprovodných "Dvorků" divadelní, hudební a taneční představení, výstavy (ke 100. výročí narození scénografa Josefa Svobody, výstava prací, kostýmů a scénografických návrhů Jana a Theodora Pištěka) dílny pro dospělé a děti.

„Nad finální podobou plánovaných akcí bohužel nadále visí otazník v podobě přijatých protipandemických omezení (tím zásadním zůstává zejména limitní počet účastníků pro pořádané akce),“ doplnil Velímský.