Připravovaná privatizace zasáhne do života 614 obyvatel s následující věkovou skladbou: do 35 let (259), 35 až 60 let (224), 60 až 70 let (73), nad 70 let (58).

„Všechny starosti chce město hodit na naše bedra. Radní i zastupitelé by měli mít zájem a morální povinnost se o městské byty starat, aby občané, kteří v nich jsou jako nájemníci, kulturně bydleli a měli jistotu, že je z bytu nikdo nevyhodí. Ne každý má možnost si postavit rodinný dům nebo vilu,“ naznačil jeden z dlouhé řady nespokojených nájemníků Libor Dufek.

„Připadá mi, že představitelé města si chtějí do konce volebního období prosadit své zájmy, získat na ně rychle peníze a neohlížejí se, co bude potom. Nevěřím jim,“ ochotně se přidal Jiří Dlouhý, domovník z nejpočetnějšího panelového domu v ulici Na Výsluní.

Co nájemníkům hlavně vadí?

Nájemníkům zejména vadí, že nákupem bytu pro ně finanční výdaje neskončí. „Kde máme vzít další peníze na nutné opravy v bytě, v celém domě, který nebyl dlouhá léta udržovaný, a na další běžné provozní náklady? Miliony nám nikdo nedá, ty budeme muset dát sami ze své kapsy,“ uvedl Libor Dufek s tím, že to mezi lidmi přinese jenom samé hádky. „Podle norem Evropské unie bude asi do roka nutné vložit peníze do opravy výtahů a už slyším ty výmluvy, že někdo chodí po schodech, výtah nepoužívá, tak proč by měl platit,“ uvedl příklad Libor Dufek. „Každý bude mít plné zuby splácení bytu, natož aby hradil náklady za společné prostory. Jen v našem domě musí kromě výtahů co nejdříve přijít řada na výměnu oken a zateplení fasády. Vždyť za zimu protopíme osmnáct tisíc korun, ale to se ani moc neohřejeme,“ dodal.

Libor Dufek nelenil, zorganizoval podpisovou akci a nashromáždil na dvě stě padesát podpisů, které znamenají více než čtyřicetiprocentní účast zainteresovaných nájemníků.

Zastupitelům předloží petici

Zastupitelstvo se ale protestem zatím zabývat nebude, protože dokument postrádá prvky petice. „Dostal jsem potřebné instrukce, a co nejdříve se postarám o nápravu,“ vzkázal Dufek starostovi a jeho kolegům.

K další vlně privatizace zručských bytů má dojít na základě projednání části generelu městského majetku. Město prostě nemá finance na větší opravy. „Z peněz, které vybereme na nájemném, se nám dlouhodobě nedaří adekvátně spravovat daný majetek. Chápu obavy některých nájemníků, ale na příkladech již zprivatizovaných domů u nás i jinde se jeví toto řešení jako nejlepší a nejrychlejší cesta vedoucí ke zlepšení stávajících stavů domů, což je v našem společném zájmu,“ sdělil starosta Martin Hujer.

Realitní makléř už mapuje terén

Realitní makléř nyní pracuje na znaleckých posudcích, které rozhodnou o ceně bytů. „Zohledníme skutečnost, zda jsou objekty zateplené, jestli mají opravenou střechu či byla v interiéru provedena rekonstrukce koupelny,“ opětovně ubezpečil starosta občany, kteří očekávají přemrštěnou sumu.

Jako první budou mít možnost odkoupit byty do osobního vlastnictví stávající uživatelé, po půl roce dostanou podle zákona šanci další zájemci. Podmínkou je prodej všech bytů v domě.

Koupili byste si byt ve Zruči nad Sázavou a za kolik? Jaké zkušenosti máte s privatizací městského bytového fondu? Hlasujte v anketě vpravo nebo zanechte příspěvek v diskuzi.