VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát a kraj 'zkrouhly' příspěvek domovu důchodců

Kutnohorsko - Na přístup státních a krajských orgánů si stěžuje vedení Domova pro seniory Centrin ve Zruči nad Sázavou. Jejich finanční podpora zařízení je totiž tak nízká, že to domovu způsobí problémy.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

"Na letošní rok máme v tuto chvíli přiznaných třicet tři procent částky, která byla v roce 2009 a zhruba čtyřicet procent částky, která byla v roce 2010. Takže ty prostředky jsou naprosto nedostatečné," uvedla ředitelka zařízení Helena Bednářová. Domov prý hledá další možné zdroje financování, komunikuje jak s ministerstvem, které je poskytovatelem dotace, tak se Středočeským krajem, který ji rozděluje mezi jednotlivá zařízení, a žádá je o možné navýšení těchto prostředků. "Samozřejmě budeme zvažovat i možnosti úhrady pomocí příspěvků od obcí a městských částí, odkud pocházejí jejich klienti," dodala ředitelka. Domov se podle jejích slov snaží se vzniklou situací srovnat a rozhodně nehodlá propouštět zaměstnance ani snižovat kvalitu poskytovaných služeb.

Zařízení hodlá využít též Humanitární fond Středočeského kraje, zřízený za účelem finanční pomoci poskytovatelům sociálních služeb. "V loňském roce jsme z fondu získali určitou částku, letos žádáme o částku zhruba poloviční," řekla Bednářová.

Ta se podle svých slov snaží zjistit důvody, které vedly pověřené orgány k tomu, že dotace jsou tak významně nižší. Jak dodala, v loňském roce prošlo zařízení inspekcí standardů sociálních služeb a jako jedno z minima zařízení touto kontrolou prošlo, a to s dobrým výsledkem. Tedy podle ředitelky o důvod víc pro poskytnutí vyšší dotace. "Počítala jsem s tím, že ty dotace budou o deset procent nižší a docela bych to i akceptovala. Ale důvodu takhle výrazného snížení absolutně nerozumím," uzavřela Bednářová.

Ne všichni poskytovatelé sociálních služeb si stěžují. „Mohu s potěšením říci, že letošní přidělená dotace je sice menší než v roce 2009, ale rozhodně vyšší, než v roce loňském. Umožní nám běžné, byť skromné, financování všech služeb a provozu. Abychom loňský rok ufinancovali, museli jsme si peníze půjčit, proto další finanční prostředky k uhrazení loňských dluhů se pokusíme letos získat dobročinnými akcemi a dalšími aktivitami,“ uvedla například ředitelka Diakonie v Čáslavi Květuše Mašínová. Přitom právě toto zařízení se v loňském roce kvůli nižší státní dotaci potýkalo podle tehdejších vyjádření ředitelky doslova s existenčními problémy.

Relativně spokojena byla také ředitelka čáslavského obecně prospěšného sdružení Anima Eva Medková. „Pro letošní rok nám byla poskytnuta dotace ze státního rozpočtu ve stejné výši jako v roce loňském. Což ve finále znamená, že pokud budou příjmy z ostatních zdrojů realizovány v předpokládané výši (úhrady za poskytované služby, dotace z Humanitárního fondu Středočeského kraje, dotace obcí a dotace zakladatele), neměla by naše společnost mít, při rozumném hospodaření, vážné finanční problémy,“ sdělila.

Autor: Ondřej Dvořák

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí.
26

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí

AKTUALIZOVÁNO

Novým starostou Kutné Hory je Josef Viktora. Martina Starého odvolali

Kutná Hora /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Martin Starý byl odvolán z postu starosty města Kutné Hory. Muž, který v posledních komunálních volbách od voličů získal největší počet preferenčních hlasů, opouští starostovské křeslo po třech letech. Pro jeho odvolání hlasovalo 14 zastupitelů, přítomno bylo 26.

Spartan Race se poběží v dubnu i v Kutné Hoře

Kutná Hora – Světově proslulý překážkový závod Spartan Race zavítá v sobotu 28. dubna 2018 i do Kutné Hory. Pořadatelé závodu se rozhodli využít nádherné lokality, kde je v těsném sousedství parádní příroda s historickými památkami. Ve městě se poběží Spartan Sprint (5 km+).

Nemocnice jako obchodní společnost? Je to nutnost, shodují se zastupitelé

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Z čáslavské nemocnice může být obchodní organizace. Zatím sice není nic pevně odsouhlaseného, ale zastupitelé myšlenku berou vážně a na jejich zasedání tento týden se možná transformace posunula o krok dál k realizaci.

Předvánoční období a zima, láká zloděje stromků a dřeva

Kutnohorsko - V období před vánocemi a v zimním období zaznamenáváme každoročně zvýšený počet krádeží v lesních porostech. Pachatelé se nejčastěji zaměřují na vytěženou kulatinu, kterou majitelé někdy zbytečně ponechávají na místech bez dohledu a dlouhou dobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT