Prestižní cena města náleží motocyklistovi Petru Tvrdíkovi, který na závodech v polském městečku Nowy Kosciol poskytl první pomoc jezdci Lukáši Hádkovi. Za to byl již oceněn čestným diplomem Klubem fair play při českém olympijským výboru. „Pro mě i pro Lukáše to byla první sezona na mistrovství republiky v enduru. Na trati jsme se s klukama tahali. První den jsme dojeli oba a další den se to stalo,“ zavzpomínal Petr Tvrdík. „Viděl jsem člověka, co leží v koleji a potřebuje pomoc. Svoji motorku jsem hned zahodil stranou. Z cesty jsem dal jeho stroj, aby ostatní mohli projet a nedošlo ke kolizi. Kluk za mnou jel do cíle, aby zavolal doktora. Než ale lékař přijel, byli jsme pryč. Odvedl jsem Lukáše do depa. V tu chvíli byl mimo, ale o nic vážného naštěstí nešlo,“ vylíčil zručský závodník s tím, že všechno zlé je pro něco dobré. Ze soupeřů jsou dnes přátelé a rádi si spolu zajdou na pivo.

Druhou cenu, za sportovní výkon loňského roku, obdrží Petr Linhart ze Zruče nad Sázavou. Házenkářskou kariéru zahájil v dorostenecké lize ve Spartě Praha, nyní hraje za českou reprezentaci a v extralize za Loko Plzeň a vedou se jednání o jeho přestupu do německé bundesligy. „Výsledek by měl být znám do čtrnácti dnů,“ podotkl Linhart.

Ceny starosta města rozdá v červnu

Oba ocenění přislíbili svou účast na červnovém zasedání zastupitelstva města, kde by se měli dočkat zasloužené pozornosti. „Je to hezké, ale pomoc někomu v nouzi mi přijde jako samozřejmost,“ zmínil Petr Tvrdík.

Trojici nominovaných doplnili manželé Bednářovi, majitelé zručského hotelu Centrin ve Zruči nad Sázavou, kteří byli navrženi za aktivity v péči o seniory a za kulturní a sportovní vyžití občanů města.

Cenu města a s tím spojenou finanční prémii ve výši sedm a půl tisíce korun naposledy získali sourozenci Jakub a Nela Kordiakovi, kteří o letních prázdninách v roce 2003 v Želivci zachránili topícího se pětiletého Jakuba Stránského.

Irena Brandejská