VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: zručští zastupitelé jednali o prodeji městských bytů

Zruč nad Sázavou/ Mohli jste sledovat na Kutnohorsku historicky první on-line zpravodajství z pondělního jedenáctého zasedání zručského zastupitelstva.

17.3.2008 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

18:00 Občané zcela zaplnili Zrcadlový sál na zámku čekají na zahájení zasedání zastupitelstva.

18:05 Starosta Martin Hujer zahájil schůzi samosprávy a přečetl jednotlivé body programu.

18:06 Sešlo se kompletní zastupitelstvo a starosta občany upozornil hned v úvodu, že se nebude jednat o cenách městských bytů zařazených do privatizace. "Bude se pouze vybírat firma, která vše připraví, vypracuje zásady a privatizaci zrealizuje," upřesnil Hujer.

18:10 Někteří lidé opouštějí schůzi.

18:11 TJ Jiskra žádá o peníze na činnost pro fotbalový oddíl. Rada navrhla vyhovět a uvolnit z rezervy města 150 tisíc korun. Starosta vyzval kolegy k diskusi.

18:12 Zastupitel Jaroslav Jelínek navrhl 200 tisíc korun. Tajemnice organizace by byla ráda, kdyby to samozřejmě bylo co nejvíc, a zdůvodňuje, na co by byly peníze potřeba.

18:18 Schváleno 200 tisíc korun.

18:20 Odstoupivší Janu Vobořilovou vystřídal v osadním výboru Dubina Luboš Pergr. Zastupitelé tuto výměnu odsouhlasili.

18:21 Dubina je středem jednání i nadále. Osadní výbor předložil žádost o vyřazení místního kulturního objektu z privatizace. Zastupitelé záměr jednohlasně zrušili.

18:22 Radní Andrea Pacalová seznámila zastupitele se zprávou kontrolního výboru, kterou vypracoval Miroslav Čarek. Jeho tým navrhl investici ve výši 500 tisíc korun do městských lesů, například na založení plantáže vánočních stromků.

18:27 Zastupitel Čarek požádal kolegy, aby odsouhlasili změnu v kontrolním výboru. Pracovně zaneprázdněnou zubařku Libuši Pletichovou, která podala rezignaci, má vystřídat Luboš Heřmánek. Ten byl také jmenován.

18:32 O mimořádnou půjčku požádali město dva občané - Marie Vránová (20 175 korun) a Karel Růžička (30 395 korun). Paní Vránová vyhořela a nemá náklady na zafinancování elektrické energie za vysoušení objektu, pan Růžička má u dvojdomku narušený komín, a tak při unikání spalin hrozí otrava nebo také požár. Rada navrhla v obou případech beúročnou půjčku.

18:41 Zastupitelé měli pro obě krizové situace pochopení a požadované peníze poskytli z městské kasy.

18:43 Podle nového nařízení vlády si zastupitelé mohli odsouhlasit novou výši odměn. Nestalo se však tak, a proto místostarosta bude nadále pobírat 12 tisíc korun, radní 1500 korun, předseda komise 1200 korun a zastupitelé 500 korun.

18:46 Ministerstvo financí poskytlo městu jednorázovou neinvestiční účelovou dotaci na úhradu výdajů spojenou s výkonem státní správy ve výši 261 515 korun. V případě Zruče nad Sázavou pro matriku a stavební úřad. Zastupitelé samozřejmě přijetí poskytnuté částky přijali.

18:50 U projednávání druhé úpravy rozpočtu pro letošní rok se zastupitel Miroslav Čarek pozastavil nad tím, že rekonstrukce střechy bývalého lihovaru se strašně vleče. "Některé práce vyžadují stále teploty počasí. A to se zatím neděje, protože je pořád zimní období. Firma Atos na to más čas do konce dubna," zareagoval místostarosta Jan Jelínek. Firma Atos si podle zastupitele Jaroslava Jelínka neověřila při zadání zakázky stav objektu, a tak neustále navyšuje cenu.

18:57 Město bude developerovi nabízet pozemky v lokalitě Nad Ovčínem společně s manželi Nácovskými z Horky II, kteří jsou také vlastníky parcely v dané oblasti. V budoucnu by tam mělo vzniknout zóna pro bydlení.

19:01 Do privatizace městských bytů zahrnuli představitelé města 262 jednotek. Nyní stojí před úkolem vybrat někoho, kdo prodej zprostředkuje a vypracuje zásady. Na výběr mají Vladimíra Slabého z Pelhřimova (ten požaduje za prodaný byt odměnu 2350 korun) nebo Karla Mošnu z Plzně (ten požaduje za prodaný byt odměnu 4082 korun).

19:07 Jeden z občanů se však podivil, protože podle informací, které má, si Vladimír Slabý naúčtoval v obci Kaplice 1700 korun za bytovou jednotku.

19:11 Následuje diskuse. Někteří lidé se bojí, co s nimi bude, když si byt od města neodkoupí. "Mějte morální povinnost a postarejte se v rámci možností o rozvoj města i jeho občany. Vždyť jste placeni z peněz daňových poplatníků. I když objektivně vzato neříkám, že nic neděláte," vyzval zastupitele pan Libor Dufek.

19:20 V mnoha bytech žijí sociálně slabí občané, kteří nemají peníze na odkoupení bytu peníze. Jiným lidem se nelíbí, že byty jsou v zanedbaném stavu , a obávají se, kolik budou stát potřebné opravy - zateplení, výměna oken a výtahů. "Radši bychom chodili ještě tři roky po hrbolatých chodnících, ale lépe bydleli. Mně se zdá, že se chcete bytů zbavit s tím, ať my se pak o ně postaráme," uvedl mimo jiné ve své řeči pan Libor Dufek, kterého starosta požádal o zkrácení příspěvku. Ostatní návštěvníci schůze však chtěli, ať hovoří dál, že mluví za ně za všechny. A na konci monologu mu zatleskali.

19:31 Zastupitel Ladislav Chaloupka požádal starostu o pětiminutovou přestávku, aby se mohli členové samosprávy poradit o další fázi jednání ohledně privatizace městských bytů.

19:33 Zasedání zastupitelstva bylo přerušeno.

19:47 Zastupitelé se po delší pauze vrátili z kanceláře starosty do Zrcadlového sálu. Starosta vyzval veřejnost k zmírnění atmosféry spjaté s připravovanou privatizací městských bytů.

19:50 Privatizaci bytů připraví a zrealizuje Vladimír Slabý z Pelhřimova.

19:55 Starosta Martin Hujer se snaží lidem vysvětlit, že město, co vybralo na nájemném, vždy vrátilo do bytového fondu. Jako příklad uvedl zateplení obvodových stěn a opravu lodžií u bytových domů v Poštovní ulici. "Najděme společnou cestu, aby domy k nečemu vypadaly," zmínil starosta.

20:00 Pan Oldřich Pospíšil přinesl pro názornost kompaktní disk, na které jsou fotografie z jeho bytu. Tajemník městského úřadu Ivo Novák je ukazuje pomocí velkoplošné projekce. "Když prší, máme všude nastrkané hadry," okomentovala žena jeden ze snímků.

20:03 "I když si byt v rámci privatizace nekoupíte, nájemní smlouva vám bude platit dál. Když si to koupí někdo cizí, de facto se nic nemění. Nemůže se stát, že by vás někdo vyhnal pod most," upozornil nájemníky starosta Hujer. "Myslím si, že je lepší dávat peníze do vlastního, než platit peníze městu za nájem, který se bude každým rokem zvyšovat," dodal.

20:12 Lidé odměnili potleskem dalšího občana, který vystoupil. Otec tří dětí naznačil možnosti hypotéky a zároveň zdůraznil, že nemá na to, aby dvacet let splácel každý měsíc pět tisíc korun. V jeho případě by mohl splácet tak tři tisíce korun.

20:20 Radní Ivo Šimek: "Dívejme se na to z pohledu Zruče nad Sázavou koncepčně a dělejme, co má hlavu a patu. Město na údržbu nemá peníze, ale třeba se objeví někdo jiný, kdo to všechno zafinancuje."

20:24 Lidé stále argumentují, kde mají na byt i jeho opravu vzít peníze. A kdo jim zaručí, že budou mít dvacet let stále práci. "Chcete se toho zbavit, aby to spadlo na naše bedra," uvedl na adresu zastupitelů pan Dufek.

20:32 Starostu, který neustále čelil slovním atakům nespokojených občanů, se zastala důchodkyně Marta Janovská.

20:35 Ovšem olej do ohně záhy přilil opoziční zastupitel Jaroslav Jelínek, který upozornil, že po případném uvolnění nájemného reálně hrozí, že nový majitel se bude snažit cenu vyšroubat tak vysoko, aby nájemníci ztratili o tak drahé bydlení zájem.

20:43 Přidal se i Ladislav Chaloupka: "Například sedmdesátiletý občan nemá nárok u České spořitelny hypotéku získat. Nedávno jsem to zjišťoval."

20:50 Někteří lidé už jsou z debaty unavení a houfně odcházejí domů. V hluku tak zanikl příspěvek Josefa Sůvy z osady Dubina. V sále zbylo ještě asi dvacet občanů.

20:54 Konkrétní částka za metr čtvereční privatizovaného bytu na schůzi nepadla, nicméně starosta Hujer občany upozornil, že cena se bude odvíjet od znaleckých posudků na jednotlivé domy. "Zohledníme skutečnost, jestli objekty jsou nebo nejsou zateplené, jestli mají opravenou střechnu či byla provedena rekostrukce koupelny," naznačil Hujer, čímž také ukončil diskusi ohledně připravované privatizace městských bytů. Ta se bude týkat 614 občanů, z nichž jedenadvacet procent tvoří důchodci.

21:00 Město by mohlo dostat na přelomu května a června příslib na dotaci ve výši až 80 milionů korun z Evropské unie na dokončení celkové rekonstrukce zručského zámku. Peníze poukáže na účet města i kraj, a to na dokončení altánku v zámeckém parku, na městské historické slavbnosti nebo na rozšíření hracích prvků na dětském hřišti.

21:04 Zasedání zastupitelstva města trvá už tři hodiny.

21:07 Josef Sůva poděkoval za zachování kulturní místnosti v Dubině a vyjádřil přání, aby to tam žilo jako před třiceti lety.

21:09 Starosta Martin Hujer po poznámce zastupitele Ladislava Chaloupky, jestli nějak zahájení výroby v kutnohorské továrně společnosti Foxconn ovlivní dopravu ve Zruči nad Sázavou a okolí, ukončil zasedání. Další se uskuteční 12. května od 18 hodin.

Autor: Luboš Hájek

17.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Fanoučci Tolkienova fantastického světa se sešli v údolí říčky Rokytné poblíž Rozkoše na Jevišovicku.

Hobiti ze středních Čech si o sobě přečtou na internetu

Vánočně vyzdobená rozhledna na Kaňku.

Vyběhněte si na Štědrý den ke kaňkovské rozhledně

Florbalisté FBC Kutná Hora získali ze dvou domácích duelů dva body

Zruč nad Sázavou - Poslední dva zápasy v tomto roce měli na programu hráči mužského A-týmu FBC Kutná Hora. Florbalisté ve Zruči nad Sázavou v sobotu přivítali Královské Vinohrady B a v neděli pak rezervu pražských Bohemians.

Policisté hledají muže a ženu z kamerového záznamu

Kutná Hora - Hledaný muž a hledaná žena by mohli poskytnout informace k případu krádeže parfémů, ke které došlo v jedné kutnohorské drogerii v pondělí 11. prosince 2017 v 8.30 hodin.

Atletický oddíl SKP Olympia Kutná Hora uspořádal vánoční závody

Veletov /FOTOGALERIE/ - V sobotu 16. prosince 2017 uspořádal atletický oddíl SKP Olympia Kutná Hora pro děti ze své tréninkové skupiny mini přípravky vánoční závody ve Veletově. 

KRÁTCE: Začne hlavní plesová sezona

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z Kutnohorska. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT