Dá se říct, kolik zručských občanů žije v městských bytových domech?

Máme čyři sta devět bytů v sedmnácti domech, ale to zahrnuje i půldomky. Opravdových bytových domů máme dvanáct. Včetně domu s pečovatelskou službou.

Došlo v těchto bytových domech k nějaké rekonstrukci?

K velké ne. Na to není dost finančních prostředků. Nájemné se sice tento rok zvýšilo, ale pořád je nízké. Rekonstrukce jsme tu měli třeba v devadesátých letech. Tehdy se vyměňovaly rozvody, stoupačky se měnily za plastové trubky. Naposled se osazovaly termoregulační ventily na radiátory, jak přikazovala vyhláška, a to bylo, myslím, v roce 2006. A pak se také zateplovalo. Jinde se zase dělaly opravy lodžií. To bylo asi před třemi až čtyřmi roky. Takže ano, třeba na vnějším plášti budov k rekonstrukcím dochází.

Jak se na rekonstrukce shánějí finance? Máte přístup k dotacím?

Většinou se využívá dotací. Ale na druhou stranu je pravda, že třeba zateplení panelových domů v Poštovní ulici financovalo město samo, protože tu byl už mimo jiné velký tlak nájemníků. V tomto případě jsme tedy nedostali nic. Nepřispělo nám ani ministerstvo pro místní rozvoj, ani Státní fond rozvoje bydlení. Předtím, asi před šesti lety, se zateplovaly domy na Slunném vrchu, a tam naopak dotace byla i na samotné zateplení.

Jaké jsou možné zdroje dotací?

Ministerstvo pro místní rozvoj tento program převedlo na Státní fond rozvoje bydlení, ale některé dotace nejsou z fondu, ale přímo z ministerstva. Peníze se zkrátka shánějí, kde se dá. Podle mého názoru je chyba, že zde není nějaký program na opravy panelových domů. Přitom zanedbanost těchto objektů v celé republice je známá – pohybuje se v řádech stamiliard korun! A nikdo s tím nic moc nedělá. Měl by se na to vytvořit nějaký program. V letošním roce dokonce dostal Státní fond rozvoje bydlení pro tyto účely méně peněz, než v předchozích letech.

Postrádáte tedy nějaký program na rekonstrukce panelových domů?

Ano, ve státní a potažmo i evropské dotační politice mi takovýto nástroj chybí. V České republice začnou panelové domy za chvíli lidem padat na hlavu, a takovéhle věci citelně chybí.

V jakém stavu jsou domy ve Zruči nad Sázavou? Potřebují rekonstrukce opravdu akutně?

Naštěstí na tom nejsme tak, jako třeba v severních Čechách, kde padají celé lodžie. To už máme díky dotacím zajištěné. Že by nám upadlo kus panelu, to tady naštěstí nehrozí. Ale v příštím roce nás čekají například rekonstrukce výtahů, a to bude problém. Je sice pravda, že roste nájemné, a růst má až do roku 2010, ale pořád ještě to neřeší celkovou zanedbanost.

Kdy by měla být vámi zmiňovaná rekonstrukce výtahů hotova? Předpokládám, že na ni budete opět shánět dotaci.

Odstranění hlavních závad by se mělo uskutečnit v roce 2009. O žádné dotaci zatím bohužel nevíme. Také se mluví o privatizaci některých domů, ale jak to dopadne, to se vše teprve uvidí.

Bez dotace se však taková akce dá asi jen těžko zvládnout, nemám pravdu?

Existuje takzvaná krizová cesta, kde by se rekonstrukce zaplatila z toho zvýšeného nájemného. Musely by se na to však přesunout veškeré prostředky, nemohlo by se dělat nic jiného. Takže zvládnout by se to snad dalo.