Hodně zvláštní pocity při tom prožíval jeden ze tří pravoplatných dědiců posledního majitele zámku barona Schebka, režisér Bernard Šafařík. „Moc se mi to líbí a jsem s první etapou rekonstrukce velice spokojený. Zvlášť novotou zářící zámecká věž je skvostná a své uplatnění jistě najde i nové informační centrum v průjezdu. Nejdříve jsem se trochu obával, že objekt bude dál vegetovat v rozpadlém a poničeném stavu, ale na druhou stranu se mi potvrdilo, že město má lepší možnosti získat finanční prostředky z Evropské unie, než kdybychom o ně žádali my jako rodina,“ uvedl Bernard Šafařík.

Na podzim roku 2003 koupilo město zámek od restituentů za třiadvacet milionů korun a po mnoha jednáních dostalo od Adolfa Schebka, Bernarda Šafaříka a Taťjany Blažkové přilehlý park jako bonus. Dvacetimilionovou dotaci tehdy poskytlo ministerstvo financí.

Již dokončená první etapa rekonstrukce zručského zámku pohltila dvaadvacet milionů korun, z toho šestnáct milionů korun zaplatí po předložení faktur Evropská unie, zbytek nákladů pokryl městský rozpočet. „Pořád je před námi ještě mnoho práce, ale jsme plně závislí na dalším toku peněz z EU. Zbývá dodělat dvě křídla rovnoběžná s řekou Sázavou, do budoucna bychom rádi dali dohromady i podkroví, vylepšili vstupní bránu, altán s jezírkem v zámeckém parku či Kolovratskou věž,“ poznamenal zručský starosta Martin Hujer.

Sedmý klíč od zámku patřil starostovi

Ve znamení získávání sedmi zámeckých klíčů byla letošní historická slavnost Zruč – Tempora Historica, která přenesla hosty do sedmnáctého století. Publikum bavili po celý den šermíři, doboví muzikanti a tanečníci, kostýmované děti se v soutěžích ucházely o tituly nejhezčích a nejšikovnějších malých princů a princezniček. Odměnou jim byly sladkosti a klíče. S tím posledním přispěchal starosta Martin Hujer z nádvoří k nově zrekonstruované části zámku. Veřejnost se pak mohla seznámit s novými interiéry, avšak k úplnému zpřístupnění celého opraveného komplexu došlo až při nočních prohlídkách. Nevšední zážitek umocnily kostýmované průvodkyně.