Jak jsme již dříve informovali, ve zručském vzdělávacím zařízení to už delší dobu vře. Učitelé se rozdělili na dva tábory a podle slov zastupitele Jaroslava Jelínka jsou zákopy dosti hluboké. Na žádost města, jakožto zřizovatele základní umělecké školy, se o celý problém začala zajímat Česká školní inspekce.

Stížnosti učitelů potvrdili odborníci

Na účet vedení vzdělávacího zařízení byly z řad několika učitelů vzneseny mnohé stížnosti. Inspektoři vyšetřili obvinění spadající do její kompetence. Jednalo se o nesrovnalosti v rozvrhu hodin a o neoprávněné ukončení studia žákyň tanečního oboru. Oba tyto body stížnosti vyhodnotila Česká školní inspekce jako důvodné. Například Petr Pitr se podle vlastních slov se kauzou dlouho a intenzivně zabýval „Je nyní na zřizovateli školy, jak si s naší zprávou poradí,“ odmítl celou věc blíže komentovat inspektor Pitr.

Odpůrci ředitele zaslali další dopis

Na základě výsledků inspekce zaslali odpůrci ředitele Fremla další dopis zastupitelům, ve kterém je vyzývají k okamžitému jednání, na jehož konci by mělo být odvolání současného ředitela z funkce. Toto rozhodnutí doporučují učinit v těchto dnech, nejpozději do konce června, v opačném případě ze školy odejdou.Písemnou výzvu na odvolání ředitele základní umělecké školy adresovali zručským zastupitelům tito učitelé: Jiří Beránek, Jan Kovář, Bohuslav Žáček a Dagmar Živnová.

„Pokud Jiří Freml nebude odvolán, jsme ochotni podat všichni čtyři výpovědi. Důrazně doporučujeme jeho odvolání do konce května. Není to kategorický požadavek. Jsme si vědomi toho, že se to asi nestihne. Řekněme tedy, že do konce školního roku podáme výpovědi všichni, pokud k odvolání nedojde,“ uvedl pedagog Jiří Beránek a dodal, že si je na osmadevadesát procent jistý, že mu jeho pracovní smlouva, která je sepsaná na dobu určitou, do konce června nebude prodloužena.

Ředitel počká na verdikt zastupitelů

Sám ředitel Jiří Freml dopředu předpokládal, že výsledky šetření České školní inspekce dopadnou výborně a dál se k výsledkům inspekce odmítl vyjadřovat. „Nyní je jenom na zřizovateli, jak se k věci postaví, a jestli to zastupitelé budou brát jako velké pochybení nebo porušení. Uvidí se,“ podotkl Freml.

Starosta města Martin Hujer nechtěl zatím zaujímat k výsledkům šetření České školní inspekce stanovisko. Počká až na rozšířenou radu, zastupitelům ale již poslal potřebné podklady. „My jako zřizovatel budeme řešit ty věci, které vyplynuly z inspekce, a tam jde v podstatě o to, že pan Žáček učil v sobotu a zapisovalo se to na pondělí. Druhý problém je ten, že se formálně neukončila výuka čtyř žákyň, které stejně skončily. Jen se to formálně papírově nedotáhlo. To jsou celé dva problémy, které si de facto způsobili sami stěžovatelé. Kdo měl výuku formálně ukončit, byla vedoucí tanečního oboru, a kdo měl správně zapisovat do třídní knihy, byl pan Žáček,“ vyjádřil se starosta Hujer.

Pracovně–právní spor vyřeší soud

Podle něj je celá záležitost nepřirozeně nafouklá. Nespokojení pedagogové prý svůj problém všude možně prezentují. „Pokud mají dospělí mezi sebou nějaké pracovně–právní vztahy, tak město není soudce, aby je rozsoudilo, a není to věc města, ani České školní inspekce,“ poznamenal na závěr Martin Hujer.

Irena Brandejská