Loni se tam ale objevil třeba i dron, vrtačka nebo fotoaparát. Největší kuriozitou byl před časem obsah nalezeného batohu, kde se mezi špinavým oblečením skrýval vibrátor.

Prvním nálezem letošního roku, zveřejněným na webu města Kutná Hora, je peněženka se dvěma kartami, bankovní a stravenkovou. Loni bylo nalezených peněženek asi patnáct, ve většině z nich už však peníze nebyly. Našla se ale také obálka s hotovostí nebo celý bloček stravenek. Lidé také hodně ztráceli platební a další karty, klíče, časté byly i mobilní telefony, jízdní kola nebo batohy.

Našel se dron i kufr s vrtačkou

Za minulý rok se v kutnohorských ztrátách a nálezech objevilo téměř sto položek, první z nich byl dron, poslední šperk ze žlutého kovu. Našly se třeba i skateboard, kufr s vrtačkou nebo digitální fotoaparát. Jak se majitelé ke svým věcem dostanou? „Musí je co nejpřesněji popsat, například u klíčů mohou uvést jejich počet, barvy rozlišovačů nebo jaké jsou na nich přívěsky, u telefonu stačí znát pin, heslo nebo ho odemknout otiskem prstu,“ vysvětlila mluvčí města Jana Adamová, podle které se věci do ztrát a nálezů dostávají nejčastěji prostřednictvím městské policie.

Královské stříbření Kutné Hory v sobotu 24. června 2023.
Královské stříbření Kutné Hory se letos uskuteční předposlední víkend v červnu

Podle zákona musí nalezené věci, o které se dosud nikdo nepřihlásil, zůstat v úschově města po dobu tří let. Drobnosti jsou uloženy v kanceláři ve Vlašském dvoře, rozměrné věci na půdě radnice. A po třech letech? Věci, které mají ještě nějaký potenciál, míří do aukce. Poslední z nich se konala loni v létě, v nabídce tehdy byla dvě jízdní kola, jedna koloběžka a taška na kolečkách, vše samozřejmě už opotřebované. „Prodalo se jedno kolo a koloběžka po 150 korunách, zbývající dva kusy byly odvezeny do sběrného dvora,“ uvedla mluvčí. Některé věci po uplynutí zákonné lhůty putují také do spalovny, nevyzvednutá hotovost propadne městu.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Vít ŠamánekDalší aukce zatím nebyla vyhlášena, dojde-li k tomu, nabídne věci nalezené v roce 2021. „Bude záležet také na míře zaplnění půdy a potřebě volného místa pro další skvosty,“ poznamenala Adamová s tím, že o případné aukci bude radnice informovat občany na webu města. Agenda ztrát a nálezů spadá pod oddělení vnitřní správy, kam se lze dovolat přes ústřednu městského úřadu - 327 710 111.