VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvonice kostela svatého Jakuba přivítala zvon Jakub Maria

Kutná Hora /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Stovky zvědavců byly v sobotu 7. října svědky nevídané události, při které byl do věže kostela svatého Jakuba na Havlíčkově náměstí v Kutné Hoře vyzdvihnut nový zvon Jakub Maria. 

7.10.2017
SDÍLEJ:

Po tři čtvrtě století je ve zvonici kostela sv. Jakuba znovu zvon.Foto: Deník / Šmok Jan

Nejednalo se ale o vytažení za pomoci moderních technologií. Do zvonice kutnohorského kostela totiž tahali zvon odborníci, a to za pomoci dřevěné konstrukce a vrátku. Jednalo se tedy o středověkou metodu. 

Opravdu šlo o ojedinělou událost. Zvon Jakub Maria totiž váží téměř tři tuny, přesně 2736 kilogramů a měří dva a půl metru. 

Ačkoliv bylo vytažení zvonu naplánováno až na 14. hodinu, už po poledni se objevovaly v blízkosti kostela svatého Jakuba desítky zvědavých tváří. Davy lidí si tak ještě naposledy fotily a obdivovaly zvon Jakub Maria zblízka na zemi. Jednalo se totiž o jedinečnou šanci jej vidět naposledy takto. „Takováto událost se opakuje jednou za 137 let. Na tomto místě jsme svědky toho, že bude náš zvon znovu ve věži kostela svatého Jakuba,“ řekl v úvodu arciděkan Jan Uhlíř.

Ještě před vytažením vystoupil v blízkosti zvonu Jakub Maria Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl a nechybělo ani požehnání arciděkana Jana Uhlíře. 

Tesař Petr Růžička dal krátce před 14. hodinou přítomným poslední instruktáž a téměř načas se začalo s vytahováním zvonu. Systém vyzdvižení historickou metodou spočíval v kladce a vrátku. Komponenty vyráběli tesaři 14 dní přímo před kostelem. Připravení muži, jichž bylo osm, ovládali kladku čtyřmi držáky. Protože se ale jednalo o fyzicky náročnou práci, byli poblíž připraveni náhradníci. V průběhu vytahování zvonu se našla i řada dobrovolníků, kteří si chtěli kladkou také zatočit. „Jedná se o fyzicky náročnou práci, po pár minutách jsem byl zpocený. Dostali jsme hlavně pokyn, že musíme kladkou pořád točit a nesmíme se zastavit. Když nikdo nemohl, ihned ho někdo vystřídal,“ řekl jeden z pomocníků.

Po pár minutách, když byl zvon zdvihnut přibližně jeden metr nad zem, se přihlížející z širokého okolí stali svědky vzácného momentu. Uslyšeli totiž jedinečný zvuk zvonu ve chvíli, kdy muži, kteří zvon vytahovali, srdcem zvonu třikrát udeřili. Toto přítomní odměnili velkým potleskem.

Téměř všichni přítomní si také pochvalovali sobotní počasí. „Měli jsme štěstí. V minulých dnech foukal velký vítr a pršelo. To by pro nás znamenalo tuto akci posunout, protože nemůžeme mít mokrá lana a ve větru zvon zvedat,“ uvedl statik Vít Mlázovský, který na celou událost také dohlížel.

Na vyzdvižení zvonu dohlížel samozřejmě také zvonař Petr Rudolf Manoušek, který zvon Jakub Maria odlil v květnu letošního roku v nizozemském Astenu. „Počasí nám vyšlo úžasně. Když jsem viděl předpověď počasí, dost jsem se obával,“ řekl Manoušek. Ten se přiznal, že bude kostel svatého Jakuba nyní jeho „dítě“. „Na kostel svatého Jakuba budu mít teď větší vazbu, než na například chrám svaté Barbory,“ řekl. Petr Rudolf Manoušek věří, že zvon Jakub Marie vydrží v kutnohorském kostele dlouhá léta. „Nyní už nehrozí válečná rekvizice,“ dodal s úsměvem.

Vyzdvižení zvonu do věže kostela trvalo přibližně půl hodiny. I tento moment ohodnotili přihlížející velkým potleskem. Na tesaře pak čekal ale další důležitý úkol. Dostat zvon do zvonice. 

Protože bylo jasné, že se na vyzdvižení zvonu přijdou podívat stovky lidí, bylo zajištěno i promítání na velkoplošnou obrazovku. 
Kolem 15. hodiny již byl zvon Jakub Maria na svém místě. Tím ale práce pro odborníky nekončí.
„Zbývá ještě zavěsit zvon, což je poměrně náročný úkol. Montáž zvonu o hmotnosti téměř tři tuny není nikdy jednoduchá,“ uvedl statik Vít Mlázovský. Po zavěšení se bude v příštím týdnu ještě provádět montáž ovládání. „Zvon Jakub Maria bude ovládán jak ručně, tak elektricky. Poté provedeme ještě zvonovou zkoušku, po které bude zvon zkolaudován,“ řekl Mlázovský. 

Podle něj nebyl smysl této akce udělat historickou show pro veřejnost. „Snažíme se navrátit původní přístup zvedání zvonu, což bylo dříve pro veřejnost jakýmsi rituálem,“ dodal. Pokud prý dojde při vyzdvižení zvonu k použití moderní techniky, dochází k ohrazení prostoru a z akce je tak automatiky veřejnost vyloučena. „Chceme vrátit ty staré časy, kdy při vyzdvižení zvonu nehučí žádný motor a nejsou cítit žádné zplodiny,“ řekl. Čím jednodušší stroj je používán, tím více musí lidé, kteří břemeno zvedají, technice rozumět. „Každá chyba je smrtelně nebezpečná. Při použití moderní techniky lidé znalosti ztrácí a vše za ně kontroluje počítač,“ dodal. 

Třešničkou na dortu pak bude zavěšení srdce do zvonu. Poté bude nutná i zvonová zkouška. Zvon Jakub Maria se totiž bude ovládat nejen ručně, ale i elektronicky. „Při návrhu tohoto zvonu jsme museli respektovat snížení hmotnosti a ladění stávajících barbarských zvonů. Ty jsou nedaleko a budou zvonit dohromady,“ řekl Manoušek.

Celá řada lidí byla z vyzdvižení zvonu nadšená. Martina Horníčková z Kutné Hory přišla před kostel svatého Jakuba již před 13. hodinou. „Chtěla jsem si vybrat pěkné místo a čekání se vyplatilo. Vytažení takto velkého zvonu jsem ještě nikdy na vlastní oči neviděla. Pro mě to bylo osobně velmi emotivní,“ řekla Martina Horníčková. 

Přijela se podívat i rodina Doležalova z Kolína. „Přispěli jsme i do veřejné sbírky. Jsem ráda, že se tuto akci podařilo dotáhnout až do úplného konce. Pro řadu lidí z Kutné Hory je zvon srdcovkou,“ uvedla Kamila Doležalová. Na velkoplošné obrazovce sledoval slavnostní moment také Martin Havránek. „Celé to bylo perfektně zorganizované. Jsem pyšný na to, že i já jsem do veřejné sbírky přispěl. Budu se účastnit i běžeckého závodu Zvon pro Jakuba,“ řekl.

Velká spousta lidí z Kutné Hory i širokého okolí přispěla k tomu, že se mohl zvon vrátit po 75 letech na své místo. V loňském roce byla na jaře vyhlášena veřejná sbírka Zvon pro Jakuba, která zaznamenala během krátké doby velkou odezvu. Sbírka byla ukončena letos v srpnu a za dobu jejího trvání se podařilo vybrat neuvěřitelných 3.411.968 korun. Konaly se i doprovodné akce, jakou například Běh pro zvon nebo prodej triček s logem zvonu. 

Kutnohořané uslyší nový zvon Jakub Maria poprvé znít příští neděli. V tento den se bude konat od 13 hodin druhý ročník terénního běžeckého závodu Běh pro zvon. Start a cíl bude před kostelem svatého Jakuba a zájemci o běh si mohou vybrat z trasy dlouhé 3,5 nebo 7 kilometrů. Dětský závod pak bude měřit přibližně tisíc metrů. 

Celkové náklady na zvon Jakub Maria – 4,329 milionu korun. Náklady zahrnují odlití zvonu, opravu zvonové stolice, statické zajištění věže a další nutné náklady, které jsou spojeny s pořízením a rozezněním zvonu.

Výška zvonu včetně hlavice – 2,420 metru
Datum odlití zvonu – 10.května 2017
Datum žehnání – 23.července 2017
Datum vyzdvižení na věž – 7.října 2017
Datum prvního zvonění – 15.října 2017

Nápisy na zvonu Jakub Maria
Pán je s vámi
Nebojte se
Velebte se mnou Hospodina
Jásejte Jakubovu Bohu

Autor: Diana Kovandová

7.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocný kuchař/kuchařka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: chuť a zájem pracovat., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni., Pracovní doba je krátký/dlouhý týden od 9 do 21(22) hodin mimo pondělí., Nabízíme: nové kvalitní prostředí, závodní stravování, příspěvek na dopravu., V případě zájmu pište na uvedený e-mail., Místo výkonu práce: Hotel Grand Čáslav, náměstí Jana Žižky z Trocnova 74, 284 01 Čáslav.. Pracoviště: Catering chotěboř s.r.o. p, nám. Jana Žižky z Trocnova, č.p. 74, 286 01 Čáslav. Informace: Martin Slanina, +420 720 070 548.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 15 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha myčky + drobný prodej PHM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha mycího portálu, obsluha ČS - stáčení cisterny, prodej PHM, evidence prodeje, pokladna. Úklid, obsluha PC. Práce vhodnější pro muže. , Pracovní doba: PO-PÁ 6,00 - 14,30hod., Požadavky: samostatnost, technické znalosti výhodou (mycí portál), práce na PC, práce s hotovostí. Bezúhonnost, komunikativnost. , Zaměstnanecké výhody: stravenky 80,- Kč, 5 týdnů dovolené. , V případě zájmu prosíme o zaslání životopisu. Osobní návštěva možná po předchozí telefonické domluvě. Nástup možný během června., Místo výkonu práce: Pod Nádražím 1204, areál ČSAD, Čáslav. Pracoviště: Nikey s.r.o. p, Pod Nádražím, č.p. 1204, 286 01 Čáslav. Informace: Jana Smejkalová, +420 723 340 070.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 16 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávkového automobilu do 3,5 t. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme SMERO velkoobchod s kancelářskými potřebami. Náš svět ale netvoří jen tužky, izolepy a kancelářský nábytek. Nejdůležitější jsou pro nás zákazníci a jejich příběhy, starosti a potřeby. Správným výběrem vybavení jim šetříme čas i peníze. Už od roku 1998. , Právě teď hledáme zodpovědného člověka, který dokáže včas a s úsměvem přivézt kancelářské potřeby jejich novým majitelům ve Středočeském kraji a na Vysočině. , , Nástup je možný ihned. Vhodné pro OZP/OZZ., , Co budete dělat: , Pracovní den začnete v 6:00 u skladu, kde si do auta naložíte zboží. , Pak vás čeká závoz k prvnímu zákazníkovi a dalším podle naplánované trasy. , Vyložení zboží a komunikace se zákazníkem je nejdůležitějším bodem práce řidiče ve SMERU - naše motto je: "Včas a s úsměvem." , , Jaký je náš ideální řidič: , Má řidičský průkaz skupiny B a základní znalost PC. , Je stejně spolehlivý a zodpovědný jako ostatní SMERáci. , Umí komunikovat se zákazníky. , , Životopis zašlete na e-mail prokesova.l@smero.cz Lenka Prokešová, , Co nabízíme za dobře odvedenou práci: Především dlouhodobou spolupráci na plný úvazek. Mzdu dostanete vždy včas. Stravenky. Samozřejmostí jsou také zaměstnanecké slevy na zboží. Děti u nás vybavíte do školy za pár korun.. Pracoviště: Smero, spol. s r.o. p1, Ortenova, č.p. 63, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Lenka Prokešová, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 29 000 Kč

Obchodní zástupci Prodejce ojetých automobilů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme do naší firmy prodejce ojetých vozů s 5 letou praxí v oboru. V případě Vašeho zájmu o nabízené pracovní místo zašlete prosím Váš životopis na uvedený e-mail: smekalova@inpro-caslav.cz. Pokud Váš životopis bude odpovídat uvedené pozici, budete pozváni k osobnímu pohovoru s ředitelem firmy.. Pracoviště: Inpro čáslav s.r.o., Jeníkovská, č.p. 1815, 286 01 Čáslav. Informace: Lucie Smékalová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničkami nově onemocněli tři dospělí a dítě

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

Kam vyrazit? Koná se vernisáž, Běh na draka či májová veselice

Kutnohorsko - Přinášíme vám tipy, kam v nejbližší době vyrazit v okrese.

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Příbram – Dlouhé čekání je u konce a zraky všech fotbalových fanoušků nyní směřují do Příbrami, kde už v neděli vypukne dlouho očekávaná exhibice odchovanců 1. FK Příbram. Akce, jejímž účelem je pobavit, ale především pomoci, se zúčastní řada fotbalových hvězd, nejen z Příbrami, ale z celé České republiky.

Zloději číhali na rodiče u škol. Pak je okradli

Nymbursko – Zajímavý systém krádeží vymysleli dva bratři, které před několika dny zadržela policie. Jezdili ráno kolem škol a školek a doslova číhali na to, až rodiče v blízkostí škol zaparkují svá auta a odvedou potomky do budovy. Ihned poté obhlédli opuštěné auto a pokud v něm otec či matka něco zapomněli, bylo dílem několika vteřin, než rozbili okénko a s lupem pláchli.

GASK nabídne Havelkovou se Smetanou

Střední Čechy – Nemluv na mne tak složitě. To je název nové výstavy, již víkendovou vernisáží zahajuje Galerie Středočeského kraje – GASK v někdejší jezuitské koleji v Kutné Hoře. Jolana Havelková z Kolína představí svá technicky propracovaná díla označovaná často jako fotografie, ve skutečnosti však jde o umělecké vyjádření zařaditelné jen obtížně. Kurátorky Veronika Marešová a Adriana Primusová hovoří o tvorbě sahající od fotografie až k experimentálním a konceptuálním pracím.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT